میرنیوز

لینوکس (Linux)چیست و چه کاربردهایی دارد؟

لینوکس (Linux)چیست و چه کاربردهایی دارد؟ 2022-05-09T13:40:07+04:30

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، اگر به شرکت در یک دوره آموزش لینوکس (Linux) و یادگیری آن فکر می‌کنید، حتماً این سوال برای شما هم پیش آمده است که چرا لینوکس تا این اندازه محبوب است و از آن به‌صورت گسترده در سراسر جهان استفاده می‌شود.

در ادامه ویژگی‌های کلیدی لینوکس را برشمرده و مزایای استفاده از آن را شرح می‌دهیم و توضیح می‌دهیم که چرا شرکت در یک دوره آموزش لینوکس (Linux) و یادگیری آن اهمیت دارد. این روزها با توجه به جذاب شدن استخدام برنامه نویس و آموزش برنامه نویسی اهمیت یادگیری لینوکس بیش از پیش نیز شده است.

اگر به یادگیری برنامه نویسی و یا شرکت در یک دوره برنامه نویسی علاقه مند هستید این محتوا را از دست ندهید.

لینوکس چیست؟

اغلب می‌شنوید که لینوکس به عنوان یک سیستم‌عامل جایگزین توصیف می‌شود که می‌توانید به جای Windows یا macOS از آن استفاده کنید. اما لینوکس از نظر فنی یک سیستم‌عامل نیست، بلکه یک kernel است. kernel بخشی از رایانه شما است که سخت‌افزار فیزیکی را قادر می‌سازد تا با آنچه روی صفحه نمایش اتفاق می‌افتد ارتباط برقرار کند. kernel دلیلی است که هنگام تایپ متن ظاهر می‌شود و یا وقتی تاچ‌پد را لمس می‌کنید نشانگر ماوس حرکت می‌کند. لینوکس اکنون اکثر سرورها، ابررایانه‌ها و تلفن‌های جهان را هدایت می‌کند. همچنین به طور فزاینده‌ای یک گزینه عالی برای رایانه شخصی شما است.

لینوکس چه تفاوتی با سایر سیستم عامل‌ها دارد؟

از بسیاری جهات، لینوکس شبیه سایر سیستم عامل‌هایی است که ممکن است قبلاً استفاده کرده باشید، مانند Windows، macOS (OS X سابق) یا iOS. لینوکس دارای یک رابط گرافیکی و انواع نرم افزارهایی که شما به آن‌ها عادت دارید مانند واژه پرداز، ویرایشگر عکس، ویرایشگر ویدئو و غیره است. در بسیاری از موارد، خالق یک نرم افزار ممکن است نسخه لینوکس همان برنامه‌ای را که در سیستم‌های دیگر استفاده می‌کنید ساخته باشد. به طور خلاصه: اگر می‌توانید از کامپیوتر یا سایر دستگاه‌های الکترونیکی استفاده کنید، می‌توانید از لینوکس استفاده کنید.

اما لینوکس نیز از بسیاری جهات با سایر سیستم عامل‌ها متفاوت است. اول و شاید مهمتر از همه، لینوکس یک نرم افزار متن باز است. کدی که برای ایجاد لینوکس استفاده می‌شود رایگان است و برای مشاهده یا ویرایش توسط کاربرانی که مهارت‌های مناسب دارند، در دسترس عموم است.

اگرچه قطعات اصلی سیستم عامل لینوکس معمولاً رایج هستند، اما توزیع‌های زیادی از لینوکس وجود دارد که شامل انتخاب‌های نرم‌افزاری مختلفی می‌شود. این بدان معنی است که لینوکس به طرز باورنکردنی قابل تنظیم است، زیرا نه تنها برنامه‌های کاربردی، مانند پردازشگرهای کلمه و مرورگرهای وب، قابل تعویض هستند.

انواع سیستم عامل لینوکس

به دلیل اینکه سیستم عامل لینوکس موارد استفاده متفاوت را پشتیبانی می‌کند. می‌توان از آن در بسیاری از تنظیمات مختلف استفاده کرد.

سیستم عامل سرور برای سرورهای وب، سرورهای پایگاه داده، سرورهای فایل، سرورهای ایمیل و هر نوع سرور مشترک دیگر کاربرد دارد. لینوکس که برای پشتیبانی از برنامه‌های کاربردی با حجم بالا و چند رشته‌ای طراحی شده است، برای همه انواع برنامه‌های سرور مناسب است.

‌سیستم عامل دسکتاپ برای محاسبه بهره وری شخصی. لینوکس یک محیط دسکتاپ منبع باز و آزادانه در دسترس برای کاربرانی است که آن را به سیستم عامل‌های تجاری ترجیح می‌دهند.

سیستم عامل سرور هدلس برای سیستم‌هایی که به رابط کاربری گرافیکی (GUI) یا ترمینال و صفحه کلید اتصال مستقیم نیاز ندارند. سیستم‌های هدلس اغلب برای سرورهای شبکه مدیریت از راه دور و سایر دستگاه‌ها اتفاده می‌شوند.

سیستم عامل دستگاه برای دستگاه تعبیه شده برای سیستم‌هایی که به عملکرد محاسباتی محدودی نیاز دارند. لینوکس به عنوان یک سیستم عامل تعبیه شده برای برنامه‌های مختلف، از جمله لوازم خانگی، سیستم‌های سرگرمی‌، خودرو و لوازم سیستم فایل شبکه استفاده می‌شود.

سیستم عامل شبکه برای روترها، سوئیچ‌ها، سرورهای سیستم نام دامنه، دستگاه‌های شبکه خانگی و موارد دیگر. به عنوان مثال، سیسکو نسخه‌ای از سیستم عامل اینترنت ورک سیسکو (IOS) را ارائه می‌دهد که از هسته لینوکس استفاده می‌کند.

سیستم عامل توسعه نرم افزار برای توسعه نرم افزار سازمانی. اگرچه بسیاری از ابزارهای توسعه به ویندوز یا سایر سیستم عامل‌ها منتقل شده اند، لینوکس خانه برخی از پرکاربردترین ابزارهای توسعه نرم افزار منبع باز است. به عنوان مثال، git برای کنترل منبع توزیع شده. vim و emacs برای ویرایش کد منبع؛ و کامپایلر و مفسر تقریباً برای هر زبان برنامه نویسی.

مزایا و معایب استفاده از لینوکس

در ادامه به مزایا و معایب سیستم عامل لینوکس پرداخته‌یم.

برخی از مزایای استفاده از لینوکس

نرم افزار متن باز. هسته لینوکس تحت مجوز نرم افزار منبع باز GNU GPL منتشر شده است. اکثر توزیع‌ها شامل صدها برنامه کاربردی هستند که تقریباً در هر دسته‌بندی گزینه‌های زیادی وجود دارد. بسیاری از توزیع‌ها همچنین شامل نرم‌افزارهای اختصاصی هستند، مانند درایورهای دستگاه ارائه شده توسط سازندگان، برای پشتیبانی از سخت‌افزار آنها.

هزینه‌های صدور مجوز برخلاف Microsoft Windows یا Apple macOS، لینوکس هیچ هزینه مجوز صریحی ندارد. در حالی که پشتیبانی سیستم با پرداخت هزینه از سوی بسیاری از فروشندگان لینوکس در دسترس است، خود سیستم عامل برای کپی و استفاده رایگان است. برخی از سازمان‌های فناوری اطلاعات با تغییر نرم افزار سرور خود از یک سیستم عامل تجاری به لینوکس، پس انداز خود را افزایش داده اند.

قابلیت اطمینان. لینوکس یک سیستم عامل قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شود و با وصله‌های امنیتی به خوبی پشتیبانی می‌شود. لینوکس نیز پایدار در نظر گرفته می‌شود، به این معنی که در اکثر شرایط می‌تواند اجرا شود. لینوکس همچنین هنگام اجرای نرم افزار و ورودی غیرمنتظره با خطاها مقابله می‌کند.

سازگاری با سایر نرم‌افزارهای منبع باز که معمولاً برای وصله‌های امنیتی و کاربردی به‌روزرسانی می‌شوند. در حالی که عملکرد اصلی را حفظ می‌کنند، پیکربندی‌ها و اسکریپت‌های پوسته احتمالاً بدون تغییر کار می‌کنند حتی زمانی که به روزرسانی نرم افزار اعمال می‌شود. برخلاف فروشندگان نرم‌افزار تجاری که نسخه‌های جدید سیستم عامل خود را همراه با روش‌های جدید کار عرضه می‌کنند، لینوکس و برنامه‌های منبع باز معمولاً حالت‌های عملکرد خود را با نسخه‌های جدید تغییر نمی‌دهند.

انتخاب‌های زیادی. بین صدها توزیع موجود، هزاران برنامه کاربردی و گزینه‌های تقریباً بی نهایت برای پیکربندی، کامپایل و اجرای لینوکس بر روی تقریباً هر پلت فرم سخت افزاری، امکان بهینه‌سازی لینوکس برای تقریباً هر برنامه‌ای وجود دارد.

برخی از معایب استفاده از لینوکس

فقدان استاندارد تعیین شده هیچ نسخه استانداردی از لینوکس وجود ندارد که ممکن است برای بهینه‌سازی لینوکس برای برنامه‌های خاص خوب باشد، اما برای استقرار تصاویر سرور یا دسکتاپ استاندارد شده کمتر خوب است. در نتیجه طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها می‌تواند پشتیبانی را پیچیده کند.

هزینه‌های پشتیبانی در حالی که یک سازمان می‌تواند لینوکس را آزادانه و بدون هزینه مجوز خریداری کند، پشتیبانی رایگان نیست. اکثر توزیع کنندگان لینوکس سازمانی مانند SUSE و Red Hat قراردادهای پشتیبانی ارائه می‌دهند. بسته به شرایط، این هزینه‌های مجوز می‌تواند پس انداز را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

نرم افزار اختصاصی. نرم افزار بهره وری دسکتاپ مانند مایکروسافت آفیس را ن‌می‌توان در کامپیوترهای رومیزی لینوکس استفاده کرد و ممکن است سایر نرم افزارهای اختصاصی برای پلتفرم‌های لینوکس در دسترس نباشند.

سخت افزار پشتیبانی نشده در حالی که بسیاری از تولیدکنندگان سخت افزار درایورهای دستگاه لینوکس را برای محصولات خود در دسترس قرار می‌دهند، بسیاری از آنها این کار را نمی‌کنند.

در برخی موارد، یک ویژگی لینوکس می‌تواند یک مزیت یا ضرر باشد. برای مثال، داشتن گزینه‌های زیادی برای سفارشی‌سازی سیستم عامل لینوکس برای تولیدکنندگانی که به دنبال سیستم عامل تعبیه‌شده هستند سودمند است، اما برای شرکت‌هایی که می‌خواهند یک سیستم عامل دسکتاپ که بتواند توسط طیف وسیعی از کاربران نهایی استفاده شود، یک نقطه ضعف است.

آموزش لینوکس (Linux) در کوئرا کالج

اگر به یادگیری Linux علاقه‌مند هستید و تمایل دارید با یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین سیستم‌عامل‌ها آشنا شوید، دوره آموزش لینوکس (Linux) کوئرا کالج گزینه خوبی برای شما خواهد بود تا روش استفاده از این پلتفرم محبوب را به شکل کاربردی

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار بازار

خودروی ناقص از فرآیند تولید ایران‌خودرو حذف شد

خودروی ناقص از فرآیند تولید ایران‌خودرو حذف شد
2022-05-23T14:10:36+04:30
قائم مقام ایران خودرو با شاره به تولید ۸۴۳۸۵ دستگاه خودرو، از حذف خودرو ناقص از فرآیند تولید در این گروه صنعتی خبر داد.

آیا راهی برای جلوگیری از قطعی درگاه پرداخت وجود دارد؟

آیا راهی برای جلوگیری از قطعی درگاه پرداخت وجود دارد؟
2022-05-23T14:10:35+04:30
آیا راهی برای جلوگیری از قطعی درگاه پرداخت وجود دارد؟ همراه ما باشید تا به شما بگوییم این موضوع از چه جهاتی اهمیت دارد و چطور می توان آن را رفع کرد.

خرید میلگرد از نزدیک‌ترین کارخانه به پروژه شما

خرید میلگرد از نزدیک‌ترین کارخانه به پروژه شما
2022-05-23T14:10:34+04:30
در این گزارش کمک خواهیم کرد تا با شناسایی نزدیک ترین کارخانه به محل پروژه، بیشترین سود را از پروژه‌هایتان داشته باشید.

قیمت سکه طرح جدید به ۱۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان کاهش یافت

قیمت سکه طرح جدید به ۱۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان کاهش یافت
2022-05-23T11:57:09+04:30
قیمت سکه طرح جدید در معاملات امروز بازار آزاد تهران به نرخ ۱۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان معامله می شود.

جزئیات تازه از افتتاح مجازی حساب ارزی بانک ملی ایران

 جزئیات تازه از افتتاح مجازی حساب ارزی بانک ملی ایران
2022-05-22T13:43:45+04:30
افتتاح حساب پس انداز ارزی بانک ملی ایران به صورت مجازی و در بستر «نشان بانک» طی ۵ مرحله و در کوتاهترین زمان ، ممکن است.

خودرو ناقص از فرآیند تولید ایران‌خودرو حذف شد/ ثبت رکورد تولید ۲۷۹۲ خودرو کامل سواری و تجاری در یک روز

 خودرو ناقص از فرآیند تولید ایران‌خودرو حذف شد/ ثبت رکورد تولید ۲۷۹۲ خودرو کامل سواری و تجاری در یک روز
2022-05-22T13:43:45+04:30
قائم مقام توسعه و تولید ایران خودرو، با اعلام افزایش ۶۵ درصدی تولید خودرو کامل سواری از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته با تو...

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۳/۰۱|آخرین قیمت‌ها از بازار طلا و سکه

 قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۳/۰۱|آخرین قیمت‌ها از بازار طلا و سکه
2022-05-22T13:43:45+04:30
امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک‌میلیون و ۳۹۴ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۴میلیون و ۵۳۰ هزار تومان است.

آرامش در بازار روغن نباتی/ تولید روغن نباتی از تقاضا پیشی گرفت

آرامش در بازار روغن نباتی/ تولید روغن نباتی از تقاضا پیشی گرفت
2022-05-22T11:50:35+04:30
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان روغن نباتی گفت: با افزایش تولید روغن نباتی، تولید این محصول از تقاضای بازار پیشی گرفته و آرامش در بازار روغن نباتی برقرار شد.

بهترین هتل‌های کاشان در میان خانه های تاریخی و سنتی

بهترین هتل‌های کاشان در میان خانه های تاریخی و سنتی
2022-05-22T11:37:12+04:30
اگر شما هم قصد سفر به کاشان را دارید و به دنبال بهترین هتل های کاشان هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

آیا قیمت پروفیل سبک به تنهایی ملاک درستی برای خرید هست؟

 آیا قیمت پروفیل سبک به تنهایی ملاک درستی برای خرید هست؟
2022-05-22T10:23:51+04:30
آیا قیمت پروفیل سبک به تنهایی ملاک درستی برای خرید هست؟ در پاسخ به این پرسش با قاطعیت می توان گفت خیر.

سرویس سفر و گردشگری اپلیکیشن «اوانو» راه‌اندازی شد

 سرویس سفر و گردشگری اپلیکیشن «اوانو» راه‌اندازی شد
2022-05-22T10:23:51+04:30
سرویس سفر و گردشگری اپلیکیشن «اوانو» راه اندازی شد و کاربران می‌توانند با مراجعه به این سرویس از خدماتی همچون «خرید بلیط» و «رزرو ه...

خرید آهن‌آلات در سایت آهن بورس چگونه است؟

 خرید آهن‌آلات در سایت آهن بورس چگونه است؟
2022-05-22T10:23:50+04:30
یکی از مهمترین صنایع در هر کشوری صنعت آهن و فولاد است، چرا که از اصلی‌ترین فلزات برای ایجاد زیرساخت‌ها آهن و محصولات فولادی هستند.

افتتاحیه‌ای از جنس روابط‌عمومی و سرمایه‌های اجتماعی

 افتتاحیه‌ای از جنس روابط‌عمومی و سرمایه‌های اجتماعی
2022-05-22T10:23:50+04:30
افتتاحیه هفته ملی روابط‌عمومی، به میزبانی هلدینگ ماهور و با حضور استادان، مدیران و کارشناسان حوزه روابط‌عمومی و ارتباطات در سالن‌ همایش‌های طهران برگزار شد.

انواع روش های ساخت کلید را از تهران کلید بیاموزید!

 انواع روش های ساخت کلید را از تهران کلید بیاموزید!
2022-05-22T10:23:50+04:30
کلید سازی شبانه روزی زمانی که شما نمی دانید کلید سازی کجاست...

نشست تخصصی اولین جشنواره ایده تا محصول صنعت ارتباطات برگزار شد

 نشست تخصصی اولین جشنواره ایده تا محصول صنعت ارتباطات برگزار شد
2022-05-22T10:23:49+04:30
نشست تخصصی تشریح محورهای برگزاری اولین جشنواره ایده تا محصول صنعت ارتباطات به همت مرکز تحقیق‌وتوسعه همراه اول و با همکاری سی‌امین کنفرانس بین‌المللی مهندسی ...

برنده قرعه کشی پژو ۲۰۶ بیمه رازی مشخص شد

 برنده قرعه کشی پژو ۲۰۶ بیمه رازی مشخص شد
2022-05-22T10:23:49+04:30
برندگان خوش شانس جشنواره بزرگ بیمه رازی شامل ۱۰۰ عدد تبلت و یک عدد پژو ۲۰۶ مشخص شدند.

انواع سبک دکوراسیون داخلی

 انواع سبک دکوراسیون داخلی
2022-05-22T10:23:49+04:30
افراد زیادی هستند که امروزه قصد دارند به بازسازی دکوراسیون داخلی منزل خود بپردازند...

معرفی ۴ بسته ویژه و استثنایی رومینگ همراه اول در امارات

 معرفی ۴ بسته ویژه و استثنایی رومینگ همراه اول در امارات
2022-05-22T10:23:49+04:30
همراه اول با طراحی چهار بسته جدید و ویژه رومینگ دیتا و مکالمه، نرخ ارتباط با کشور امارات را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

از یک وکیل دیوان عدالت اداری باید چه انتظاراتی داشته باشیم؟

 از یک وکیل دیوان عدالت اداری باید چه انتظاراتی داشته باشیم؟
2022-05-22T10:23:48+04:30
دیوان عدالت اداری یکی از مراکز قضایی است که تحت نظارت قوه قضائیه فعالیت می کند...

قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۱/۰۲/۳۱

 قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
2022-05-22T10:23:47+04:30
قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۲۵ درصد افزایش به ۱۸۴۶ دلار و ۵۰ سنت رسید.

تولید سورن پلاس دوگانه سوز در ایران خودرو تبریز

 تولید سورن پلاس دوگانه سوز در ایران خودرو تبریز
2022-05-22T10:23:47+04:30
مدیرعامل شرکت ایران خودرو تبریز گفت: از ابتدای امسال تا دهه سوم اردیبهشت‌ماه، با همت و تلاش بی وقفه کارکنان، با رشد صد درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بی...

خرید مازاد عرضه آهن اسفنجی به صورت غیربهین‌یاب مقدور شد

 خرید مازاد عرضه آهن اسفنجی به صورت غیربهین‌یاب مقدور شد
2022-05-22T10:23:46+04:30
بورس کالا در خصوص شرایط خرید آهن اسفنجی اعلام کرد: خرید از مازاد عرضه این محصول تا اطلاع ثانوی به صورت غیربهین‌یاب مقدور است.

تدابیر میهن برای حمایت از دامداران و مصرف کنندگان

 تدابیر میهن برای حمایت از دامداران و مصرف کنندگان
2022-05-22T10:23:46+04:30
تدابیر میهن برای حمایت از دامداران و مصرف کنندگان را ببینید.

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۲/۳۱|سکه امروز چند شد؟

 قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۲/۳۱|سکه امروز چند شد؟
2022-05-22T10:23:46+04:30
امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک‌میلیون و ۳۷۶ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۴میلیون و ۳۲۰ هزار تومان است.

«به‌پرداخت ملت» گواهینامه «سیستم مدیریت امنیت اطلاعات» دریافت کرد

«به‌پرداخت ملت» گواهینامه «سیستم مدیریت امنیت اطلاعات» دریافت کرد
2022-05-21T13:24:03+04:30
شرکت به پرداخت ملت برای دومین دوره سه ساله گواهینامه سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) را دریافت کرد.

اختصاص ۳۵ هزار خودرو ظرفیت فروش برای اجرای طرح حمایت از خانواده

اختصاص ۳۵ هزار خودرو ظرفیت فروش برای اجرای طرح حمایت از خانواده
2022-05-21T12:57:22+04:30
معاون بازاریابی و فروش گروه خودروسازی سایپا گفت: هیچ محدودیتی در اجرای طرح قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ندارد.

هزینه ارسال پیامک تبلیغاتی در سال ۱۴۰۱

هزینه ارسال پیامک تبلیغاتی در سال ۱۴۰۱
2022-05-21T12:57:21+04:30
در ادامه به بررسی انواع تعرفه‌های ارسال پیامک تبلیغاتی از پنل اس ام اس خواهیم پرداخت.

همه چیز در مورد ویژگی‌های آهن

همه چیز در مورد ویژگی‌های آهن
2022-05-21T12:43:58+04:30
در این مقاله همراه ما باشید تا با ویژگی‌های آهن بیشتر آشنا شوید.

پمپ بشکه کش و پمپ دیافراگمی پرکاربردترین پمپ های صنعتی

پمپ بشکه کش و پمپ دیافراگمی پرکاربردترین پمپ های صنعتی
2022-05-21T10:30:45+04:30
مجموعه صنعت پلاس به معرفی کامل این پمپ ها و مدل های مختلف آن ها پرداخته است که در ادامه این مقاله به آشنایی با این پمپ ها می پردازیم.

تمجید معاون دادستان کل کشور از توقف تولید خودروهای ناقص در ایران خودرو

 تمجید معاون دادستان کل کشور از توقف تولید خودروهای ناقص در ایران خودرو
2022-05-20T16:43:56+04:30
معاون دادستان کل کشور، ضمن تقدیر از گروه صنعتی ایران‌خودرو در افزایش تولید خودروی کامل و عرضه به بازار محصولات، از میثاق‌نامه مدیران ارشد این گروه صنعتی برا...
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)