میرنیوز

انواع فرش دستباف کدام است؟

انواع فرش دستباف کدام است؟ 2022-05-04T16:14:12+04:30

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، در این مطلب شما عزیزان را با انواع فرش دستباف آشنا می‌کنیم. فرش دستباف ایرانی را می‌توان به روش‌های مختلفی دستبه بندی کرد مانند انواع فرش دستباف بر اساس طرح، اندازه، سبک محلی، نوع بافت، جنس و غیره. فرش ایرانی از دیرباز در اقصی نقاط جهان جایگاه ویژه ای داشته و به نوعی نماد هنر ایران است. طرفداران در سراسر جهان اذعان دارند که بهترین خرید فرش دستباف دنیا، متعلق به ایران است. از زمانی که بشر خود را شناخت و نیازهای زندگی را احساس کرد، به ذهنش رسید که منسوجاتی داشته باشد که او را از سرما و سختی زمین حفظ کند. پشم و موی حیوانات اولین اکتشافات بشر برای رفع این نیاز بود و در نتیجه پوست این حیوانات اولین بستر یا به عبارتی فرش آنها بود.

به دنبال تکامل، انسان آموخت که با خرد کردن و فشردن الیاف پشم، می‌تواند بستر ضخیم‌تر و گرم‌تری به نام نمد تولید کند و با یادگیری تکنیک‌های ریسندگی، برای اولین بار نخ پشمی را با اتصال نخ‌های افقی و عمودی نخ‌های پشم، گلیم را اختراع کرد و این سرآغاز اختراع گره یا فرش نرم بود که در هنر و تکنولوژی پیشرفته بود.

انواع فرش دستباف کدام است؟

در سال ۱۳۲۸ اولین قالیچه‌ها به عنوان روکش اسب یا چادر مهاجران مورد استفاده قرار گرفت و بعدها پیشرفت‌های زیادی در ساخت این محصول حاصل شد. محققان معتقدند که رشد صنعت فرش در ایران به قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی برمی گردد.

قالی‌های ایرانی برای مدت‌های مدید رایج بوده و مورد استفاده قرار می‌گرفتند، چنان که گزنفون، نویسنده یونانی در کتاب کوروش، بین سال‌های ۴۳۰ تا ۳۴۵ پیش از میلاد چنین توصیف کرده است: «ایرانی‌ها آن‌ها را زیر تخت‌های خود نرم می‌گسترانند.»

فرش‌های دستبافت ایرانی به دلیل تنوع روش‌های تولید، اندازه، جنس، رنگ و تفاوت در شکل و ساختار در انواع مختلفی وجود دارد که هر کدام نامی منحصر به فرد دارند.

انواع فرش دستبافت از لحاظ اندازه

رایج‌ترین اندازه‌های فرش دستبافت ایرانی ۶ متری، ۹ متری، ۱۲ متری و ۲۴ متری می‌باشد که با در نظر گرفتن فضای محیط گزینش می‌شود.

· قالی: به فرشهایی که در اندازه‌های ۳×۲ متر ،۵/۳×۵/۲ متر ،۴×۳ متر ،۴×۶ متر است، قالی گویند.

· قالیچه: فرشهایی هستند که مساحتشان کمتر از ۴ متر مربع می‌باشد. سایز قالیچه‌های معمول شامل ۲۰/۲×۴۰/۱ و ۵/۲×۵/۱ متر است.

· کلّگی: به فرش‌هایی که از نظر عرض از قالی کم عرض تر و از نظر درازا از ۴ متر کمتر می‌باشد که در اندازه‌های ۳×۵/۱ متر ،۳×۷/۱ متر و ۷/۳×۲ متر بافته می‌شود.

· کناره: فرشی که برای راهروها و راه پله‌ها به کار برده می‌شود و پهنای آن از ۷۰/۱ تا ۵/۰ متر و طول آنها از ۱۰-۳ متر متفاوت می‌باشد و در برخی از موارد استثنایی نیز تا ۱۵ متر و بیشتر بافته می‌شود.

· ذرع و نیم و ذرع چارک: به فرشهایی با ابعاد ۵/۱×۰۴/۱ و ۶۰/۱×۱۰/۱ متر ذرع و نیم می‌گویند و نیز به فرشهایی که ۳۰/۱×۸۰/۰ متر است ذرع و چارک گفته می‌شود.

· پشتی: قالیچه‌هایی که مساحتشان کمتر از یک متر مربع است. رایج‌ترین اندازه پشتی ۹۰×۶۰ سانتی متر است.

· پادری: قالیچه‌های کوچکی هستند که اندازه پاگرد در بافته می‌شود.

انواع فرش دستبافت ایرانی از لحاظ طرح

انواع فرش دستباف کدام است؟

فرش دستباف اصفهان، کرمان و تبریز همیشه در بین شهرهای دیگر معروف بوده اند که عبارتند از:

فرش دستباف کاشان: یکی از محبوب ترین فرش‌ها در بین ایرانیان است. این فرش در ایران و جهان بسیار شناخته شده است و در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی به فروش می‌رسد. زیبایی بی نظیر فرش دستباف کاشان باعث افزایش فروش توسط مصرف کنندگان شده است.

فرش دستباف تبریز: یکی دیگر از شهرهای معروف ایران که در تولید فرش دستباف تخصص دارد و طرفداران بی شماری دارد، شهر زیبای تبریز است. بافندگان هنرمندانه فرش‌هایی با نقش و نگارهای خاص می بافند. ظرافت این نوع فرش در کمتر فرشی‌های به چشم می‌خورد و شهر تبریز از قدیم الایام به مهد تولید و توزیع انواع فرش دستباف در طرح‌ها و سبک‌های مختلف تبدیل شده است.

فرش دستباف اصفهان: بافندگان و هنرمندان بیشماری در این شهر وجود دارد که به بافندگی فرش مشغول هستند و فرش‌هایی با طراحی ظریف و زیبا می بافند.

فرش دستباف قم: شهر قم در زمینه هنرفرش بافی نیز حرفی برای گفتن دارد. فرش دستباف قم در رنگ‌های خاص با طرح‌های مختلف عرضه می‌شود.

فرش دستباف نایین: نائین یکی دیگر از شهرهایی است که در زمینه فرش دستباف تخصص دارد. هنر قالی بافی در این شهر نیز مانند شهرهای اصفهان و تبریز به صورت تخصصی و اختصاصی انجام می‌شود.

انواع فرش دستبافت از لحاظ سبک محلی (شهر بافنده)

· فرش شهری: به فرش بافته شده در شهرها اطلاق می‌شود. فرش بافته شده توسط بافنده شهری، ظریف و دارای طرح‌ها و نقش‌های فراوان است.

· فرش روستایی: قالی ساده و ابتدایی است که در روستاها بافته می‌شود. قالی‌های روستایی بیشتر بدون نقش و نگار بافته می‌شوند (ذهنی باف).

· قالی‌های عشایری: قالی‌های عشایری و ایلی مانند قالی‌های روستایی از نظر محیط و سبک زندگی ایل نشینان ساده و ابتدایی هستند. فرش‌های ایلی در اندازه‌های کوچک به شکل زمخت و خشن موجود هستند. کناره قالیچه عشایری ساختار پیچیده‌ای دارد که اغلب در فواصل زمانی معین به منگوله‌های کوچک پشمی متصل می‌شود.

انواع فرش دستبافت از لحاظ نوع بافت

انواع فرش دستباف کدام است؟

انواع فرش دستباف از لحاظ نوع بافت و شیوه قرار گرفتن تار و پود، به سه مدل تقسیم بندی می‌شوند:

فرش تمام لول: به معنای انحنای ۹۰ درجه پشت فرش و شیارهای عمیق پشت فرش است. همچنین نخ‌ها زیاد از هم دور نیستند و شکل آن محکم است.

فرش لول: تارها در این نوع فرش فاصله شأن به اندازه یک قطر نخ است. بافت تخت یک پوده و به شکل حصیری بافته می‌شود، به این صورت که در هر رج، چله زیر و رو شده و از پشت قالی نخ‌ها یکی در میان دیده می‌شوند.

فرش نیم لول: در این نوع فرش پشت فرش انحنای گره ۴۵ درجه است.

انواع فرش دستبافت ایرانی از لحاظ جنس

فرش‌های دستباف را می‌توان با توجه به مواد مورد استفاده به ۵ گروه تقسیم کرد:

• پشم: نخ و پارچه از پنبه و الیاف آن از پشم است. لازم به ذکر است که بین ایلات و عشایر به جای نخ پنبه از پشم استفاده می‌شود.

• ابریشم کامل: فرش‌هایی که چله و پرزشان از ابریشم است را ابریشم کامل می‌گویند.

• گل ابریشم: در این نوع قالی به جای الیاف پشم از ابریشم در نقش و کناره‌ها استفاده می‌شود و معمولاً چله این فرش‌ها ابریشم است.

• کف ابریشم: در محوطه این گونه فرش‌ها به جای الیاف پشم از پرز ابریشمی استفاده می‌شود.

سوف: نوعی فرش است که از زمینه آن پودی ضخیم و نازک در بر گرفته است که نقش گل و بوته آن پرزدار است.

انواع فرش دستبافت ایرانی از لحاظ طرح

نقوش آثار و بناهای اسلامی: این گروه شامل کلیه طرح‌هایی است که برگرفته از نقوش و اشکال تزئینی بناها، سازه‌ها و کاشی‌های آنهاست.

نقوش شاه عباسی: اساس تمامی طرح‌های شاه عباسی بر اساس استفاده از گل معروف شاه عباسی در این طرح است.

نقوش اسلیمی: شکل اصلی این نقوش بر اساس چرخش منظم و نقوش اسلیمی است. نقوش اسلیمی انواع و اشکال مختلفی دارد که خود طبقه بندی می‌شوند.

طرح‌های قابی: فرش با اشکال هندسی، مربع و لوزی است و در داخل هر یک از این خانه‌ها نقوشی مانند گلدان، بوته، شاخه گل، درختانی مانند سرو و بید، پرندگان و … کشیده شده است.

طراحی اقتباسی: اکثر طرح‌های این گروه شباهت زیادی به طرح‌های فرش مناطق مرزی ایران و کشورهای همسایه دارد که ایرانی‌ها با استفاده از هوش و ذکاوت خود آن‌ها را اصلاح کرده‌اند. به همین دلیل به طرح‌های تطبیقی معروف هستند.

طرح‌های دیگری هم وجود دارند که در اینجا آنها را نام می بریم:

طرح‌های محرابی، هندسی، ماهی درهم، طرح‌های شکارگاهی، طرح‌های گل فرنگ

فرش انواع و اقسام خاص خود را دارد که با توجه به کاربرد یا میل آنها باید آنها را بشناسیم. با آگاهی کامل از جنس و انواع فرش می‌توانیم بهترین انتخاب را داشته باشیم. امیدوارم که این مقاله مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد.

" این مطلب یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد"

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار بازار

دستگاه بسته‌بندی قند و شکلات پیروز پک

دستگاه بسته‌بندی قند و شکلات پیروز پک
2022-05-29T10:03:55+04:30
در این مطلب به بررسی دستگاه های بسته بندی قند حبه و شکلات این شرکت پرداخته‌ایم.

تحول دیجیتال در حمل‌ونقل خودرویی

تحول دیجیتال در حمل‌ونقل خودرویی
2022-05-29T10:03:54+04:30
شرکت دلفین با ارائه سه راهکار دیجیتالی کنترل رفتار راننده از راه دور، مدیریت سوخت مصرفی و نگهداری و تعمیرات پیش‌بینی شده توانست جایزه‌ برترین طرح در حفظ هوای...

هتل‌های ارزان قیمت تبریز

هتل‌های ارزان قیمت تبریز
2022-05-29T09:50:43+04:30
اگر شما هم می خواهید برای سفر به تبریز برنامه ریزی کنید و در جستجوی هتل های ارزان قیمت تبریز هستید با ما همراه باشید.

معرفی بهترین پیست‌های اسکی در تهران و اطراف تهران

معرفی بهترین پیست‌های اسکی در تهران و اطراف تهران
2022-05-29T09:50:42+04:30
در این گزارش با بهترین پیست های اسکی تهران و اطراف تهران بیشتر آشنا می شویم و به شما خواهیم گفت هریک از آن‌ها چه ویژگی‌ها و امکاناتی دارند.

بررسی ابزارهای تحلیل داده در شبکه‌های اجتماعی

بررسی ابزارهای تحلیل داده در شبکه‌های اجتماعی
2022-05-29T09:50:41+04:30
در این مطلب قصد داریم ابتدا ۳ ابزار خارجی مربوط به رصد فضای مجازی و نهایتا سامانه پایش و رصد اخبار و شبکه‌های اجتماعی لایف‌وب را که یک محصول ایرانی است، معرف...

۷ هتل معروف نزدیک تکسیم

۷ هتل معروف نزدیک تکسیم
2022-05-29T09:50:40+04:30
در ادامه با ۵ هتل معروف نزدیک تکسیم آشنا می شوید که دسترسی شما را بخش تاریخی استانبول، خیابان استقلال و اسکله بسیار آسان می‎کند.

اعلام همکاری گروه پاکشوما با برند جهانی کنوود

اعلام همکاری گروه پاکشوما با برند جهانی کنوود
2022-05-28T12:50:35+04:30
همکاری گروه پاکشوما و برند کنوود در تولید و عرضه محصولات خانگی آغاز شد.

قیمت سکه ۷ خرداد ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه ۷ خرداد ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید
2022-05-28T11:17:11+04:30
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ در بازار آزاد تهران به ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید.

تعمیر یخچال در مشهد با سامان سرویس

تعمیر یخچال در مشهد با سامان سرویس
2022-05-28T10:37:11+04:30
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای تعمیر یخچال خود و انتخاب مرکز تعمیرات لوازم خانگی دچار تردید شده باشد. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم در چه مواردی...

۵ مهارت نرم ضروری برای موفقیت شغلی

۵ مهارت نرم ضروری برای موفقیت شغلی
2022-05-28T10:37:10+04:30
مهارت‌های نرم بیشتر حول محور شخصیت قرار دارند و از طریق تجربه بدست می‌آیند، در ادامه با ما همراه باشید تا انواع مهارت‌های نرم را به شما توضیح دهیم.

نرخ رسمی ۲۶ ارز افزایشی شد

نرخ رسمی ۲۶ ارز افزایشی شد
2022-05-28T08:50:29+04:30
بانک مرکزی در گزارشی نرخ رسمی ۴۶ ارز را برای امروز منتشر کرد که بر اساس آن نرخ رسمی ۹ ارز کاهش و ۲۶ ارز افزایش یافت؛ همچنین نرخ رسمی ۱۱ ارز ثابت ماند.

پرداخت تسهیلات وحمایت بانک قرض الحسنه رسالت ازشرکت های دانش بنیان

پرداخت تسهیلات وحمایت بانک قرض الحسنه رسالت ازشرکت های دانش بنیان
2022-05-25T15:30:33+04:30
بانک قرض الحسنه رسالت در قالب تفاهم نامه با صندوق نوآوری و شکوفایی و با پرداخت تسهیلات از شرکت های دانش بنیان حمایت می کند.

قیمت سکه طرح جدید ۴ خرداد ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید ۴ خرداد ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان رسید
2022-05-25T14:37:17+04:30
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ در بازار آزاد تهران به ۱۴ میلیون و ۲۸۰ هزار تومان رسید.

نرخ رسمی ۲۲ ارز افزایشی شد

نرخ رسمی ۲۲ ارز افزایشی شد
2022-05-25T10:43:54+04:30
بانک مرکزی در گزارشی نرخ رسمی ۴۶ ارز را منتشر کرد که بر اساس آن نرخ رسمی ۱۳ ارز کاهش و ۲۲ ارز افزایش یافت؛ همچنین نرخ رسمی ۱۱ ارز ثابت ماند.

آیا می‌دانید در صورت گم‌ کردن وسایل خود در مترو چه کنید؟

آیا می‌دانید در صورت گم‌ کردن وسایل خود در مترو چه کنید؟
2022-05-25T09:37:16+04:30
اگر وسیله خود را در مترو گم کردید به مدت یک هفته فرصت دارید تا به انتظامات ایستگاه مراجعه کنید و آن را تحویل بگیرید.

کیفیت خودروهای داخلی در حال ارتقاء است

کیفیت خودروهای داخلی در حال ارتقاء است
2022-05-24T16:17:15+04:30
نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: خودروسازان داخلی تلاش های زیادی کردند و چندسالی است که وارد حوزه طراحی و تولید پلتفرم های جدید شدند و کیفیت خودروهای داخلی ه...

راهنمای خرید انگشتر طلا خاص با قیمت مناسب

راهنمای خرید انگشتر طلا خاص با قیمت مناسب
2022-05-24T16:17:14+04:30
در این گزارش انواع مدل های انگشتر را به شما معرفی خواهیم کرد.

چرا در فروردین، خودرو کم تولید شد؟

چرا در فروردین، خودرو کم تولید شد؟
2022-05-24T12:30:35+04:30
در فروردین ماه سال جاری خودروسازان طبق دستور دولت، اقدام به تکمیل و تجاری‌سازی محصولات ناقص انباشت شده در پارکینگ های خود کرده اند که همین مساله منجر به کاه...

قیمت سکه طرح جدید ۳ خرداد ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید ۳ خرداد ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید
2022-05-24T12:30:34+04:30
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ در بازار آزاد تهران به ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

مجلس شورای اسلامی در حوزه قانون‌گذاری، یاری‌گر صنعت فولاد است

مجلس شورای اسلامی در حوزه قانون‌گذاری، یاری‌گر صنعت فولاد است
2022-05-24T11:50:31+04:30
قالیباف با بیان این که ذوب آهن اصفهان کمترین بهره مندی از یارانه انرژی و مصرف گاز طبیعی را دارد،عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی در جهت تسهیل امور پیش روی صنعت ف...

گزارش عملکرد اسنپ در سال ۱۴۰۰ رونمایی شد

گزارش عملکرد اسنپ در سال ۱۴۰۰ رونمایی شد
2022-05-24T11:50:31+04:30
با حضور بنیانگذاران آلمانی گروه اسنپ از گزارش عملکرد این شرکت در سال ۱۴۰۰ رونمایی شد.

راهنمای خرید تشک طبی از تشک خوشخواب

راهنمای خرید تشک طبی از تشک خوشخواب
2022-05-24T11:50:30+04:30
در ادامه برخی از موارد کاربردی ذکر شده که می توانید از آنها بهره ببرید.حتما قبل از خرید تشک خوشخواب قیمت تشک خوشخواب را بررسی کنید.

نرخ رسمی ۲۹ ارز افزایشی شد

نرخ رسمی ۲۹ ارز افزایشی شد
2022-05-24T10:03:53+04:30
بانک مرکزی در گزارشی نرخ رسمی ۴۶ ارز را منتشر کرد که بر اساس آن نرخ رسمی هفت ارز کاهش و ۲۹ ارز افزایش یافت؛ همچنین نرخ رسمی ۱۰ ارز ثابت ماند.

خودروی ناقص از فرآیند تولید ایران‌خودرو حذف شد

خودروی ناقص از فرآیند تولید ایران‌خودرو حذف شد
2022-05-23T14:10:36+04:30
قائم مقام ایران خودرو با شاره به تولید ۸۴۳۸۵ دستگاه خودرو، از حذف خودرو ناقص از فرآیند تولید در این گروه صنعتی خبر داد.

آیا راهی برای جلوگیری از قطعی درگاه پرداخت وجود دارد؟

آیا راهی برای جلوگیری از قطعی درگاه پرداخت وجود دارد؟
2022-05-23T14:10:35+04:30
آیا راهی برای جلوگیری از قطعی درگاه پرداخت وجود دارد؟ همراه ما باشید تا به شما بگوییم این موضوع از چه جهاتی اهمیت دارد و چطور می توان آن را رفع کرد.

خرید میلگرد از نزدیک‌ترین کارخانه به پروژه شما

خرید میلگرد از نزدیک‌ترین کارخانه به پروژه شما
2022-05-23T14:10:34+04:30
در این گزارش کمک خواهیم کرد تا با شناسایی نزدیک ترین کارخانه به محل پروژه، بیشترین سود را از پروژه‌هایتان داشته باشید.

قیمت سکه طرح جدید به ۱۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان کاهش یافت

قیمت سکه طرح جدید به ۱۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان کاهش یافت
2022-05-23T11:57:09+04:30
قیمت سکه طرح جدید در معاملات امروز بازار آزاد تهران به نرخ ۱۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان معامله می شود.

جزئیات تازه از افتتاح مجازی حساب ارزی بانک ملی ایران

 جزئیات تازه از افتتاح مجازی حساب ارزی بانک ملی ایران
2022-05-22T13:43:45+04:30
افتتاح حساب پس انداز ارزی بانک ملی ایران به صورت مجازی و در بستر «نشان بانک» طی ۵ مرحله و در کوتاهترین زمان ، ممکن است.

خودرو ناقص از فرآیند تولید ایران‌خودرو حذف شد/ ثبت رکورد تولید ۲۷۹۲ خودرو کامل سواری و تجاری در یک روز

 خودرو ناقص از فرآیند تولید ایران‌خودرو حذف شد/ ثبت رکورد تولید ۲۷۹۲ خودرو کامل سواری و تجاری در یک روز
2022-05-22T13:43:45+04:30
قائم مقام توسعه و تولید ایران خودرو، با اعلام افزایش ۶۵ درصدی تولید خودرو کامل سواری از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته با تو...

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۳/۰۱|آخرین قیمت‌ها از بازار طلا و سکه

 قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۳/۰۱|آخرین قیمت‌ها از بازار طلا و سکه
2022-05-22T13:43:45+04:30
امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک‌میلیون و ۳۹۴ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۴میلیون و ۵۳۰ هزار تومان است.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)