میرنیوز

آخرین خبر نرخ دیه ۱۴۰۱ برای تعیین قیمت بیمه شخص ثالث

 آخرین خبر نرخ دیه ۱۴۰۱ برای تعیین قیمت بیمه شخص ثالث 2022-04-01T11:09:18+04:30

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اهمیت نرخ دیه برای مشخص شدن میزان خسارت در بیمه شخص ثالث است. بیمه شخص ثالث در بیشتر شرکت‌های بیمه‌ای یکسان بوده و اما مبلغ هر ساله با توجه به نرخ دیه قتل عمد یک مرد مسلمان تغییر می‌کند. همان‌طور که می‌دانید پوشش جانی در بیمه شخص ثالث مورد حمایت است. با‌ توجه به هر درصد افزایشی که بر نرخ دیه از سوی قوه قضاییه اعمال شود، افزایش قیمت در مبلغ بیمه شخص ثالث خواهیم داشت. دقت کنید که مبالغ تمام بیمه‌های خودرو و موتور سیکلت با توجه به قوانین تصادف است و از طرفی‌ام بیمه شخص ثالث به جبران خسارت تصادف با عابر پیاده خواهد پرداخت که این مبلغ بر اساس میزان پوشش قوانین تصادف با عابر پیاده در نظر گرقته می‌شود. بیمه شخص ثالث جزو بیمه نامه‌های اجباری است که باید تمام دارندگان وسایل نقلیه زمینی آن را خریداری کنند. پلیس راهنمایی و رانندگی در صورت عدم تهیه این بیمه نامه، می‌تواند خودرو یا موتور سیکلت را توقیف کرده و به پارکینگ منتقل کند. از طرفی هم جبران خسارت‌های وارد شده به افراد زیان دیده در حادثه با توجه به نرخ دیه اعلام شده در ابتدای هر سال بستگی دارد. بدین گونه که قوه قضاییه در ابتدای هر سال میزان دیه را مشخص کرده و به بیمه مرکزی اعلام می‌کند.

در این مطلب درباره پوشش‌های بیمه شخص ثالث و میزان نرخ دیه سال 1401 توضیحاتی خواهیم داد با ما تا انتهای متن همراه باشید.

انواع دیه چیست؟

دیه با توجه به شرایط مختلف و آسیب وارد شده به انسان به انواع مختلفی تقسیم می‌شود؛ که به شرح زیر است:

با توجه به تعریف دیه، اگر جرائم غیر عمدی با آسیب به جان، اعضای بدن و نقص عضو همراه باشد، با دیه مشخص شده جبران خواهد شد. دقت کنید که مقدار دیه را شرع تعیین می‌کند و فرد بزهکار، مجرم یا ورثه او باید این میزان دیه مشخص را به طرف مقابل پرداخت کنند.

چگونه میزان نرخ دیه تعیین می‌شود؟

هر ساله بعد از اعلام درصد تورم از سوی بانک مرکزی، قوه قضاییه نرخ دیه 1401 کامل انسان را تعیین می‌کند. سپس این نرخ دیه معین به ارگان‌ها و افراد اطلاع رسانی خواهد شد. طبق مجازات اسلامی، مبلغ دیه کامل انسان معادل نرخ روز 100 شتر سالم خواهد بود. البته معیارهای جامعه امروزی نیز در تعیین مبلغ دیه دخیل هستند. البته به هر حال باید قیمت و نرخ دیه 1401 را در نظر گرفت.

تعیین نرخ دیه

در هنگام بروز حوادث رانندگی و تصادفات، پزشکی قانونی میزان صدمات وار به فرد را به دادگاه اعلام می‌کند. سپس دادگاه با توجه به نرخ دیه در آن سال و میزان آسیب‌های وارد شده به فرد، میزان خسارت جانی را تعیین خواهد کرد.

نرخ دیه در هر سال

با توجه به اینکه مقدار نرخ دیه در هرسال متقاوت بوده، باید در نظر داشته‌باشید که بر اساس قانون مجازات اسلامی، نرخ دیه در ماه‌های حرام و ماه‌های عادی تفاوت دارد. ماه‌های محرم، رجب، ذی الحجه و ذی القعده جزو ماه‌های حرام بوده و مبلغ دیه در این ماه‌ها بیشتر است. اگر حادثه رانندگی رخ دهد که منجر به فوت شخص ثالث شود، حکم پرداخت دیه نفس از سوی قوه قضاییه مشخص شده و شرکت بیمه باید به جبران خسارت بپردازد.

میزان افزایش نرخ دیه در سال 1401

نرخ دیه در سال 1401 مسبت به سال 1400 در ماه‌های غیر حرام مبلغ 600 میلیون تومان و در ماه‌های حرام نیز مبلغ800  میلیون تومان شده است. (مبلغ دیه کامل در سال 1400 برای قتل غیر عمل فرد مسلمان در ماه‌های غیر حرام 480 میلیون و برای ماه‌های حرام640 میلیون تومان بود.)

توجه کنید، تفاوت این نرخ جدید با مبلغ تعهد شده توسط شرکت بیمه توسط صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرداخت می‌شود. در نتیجه بیمه‌گزارهایی که بیمه شخص ثالث خود را پیش از اعلام نرخ دیه سال 1401، تهیه کرده‌اند ملزم به دریافت الحاقیه برای بیمه خود نیستند.

افزایش نرخ دیه 1401 و تاثیر آن بر جبران خسارات بیمه خودرو

همان‌طور که اشاره شد خسارت‌های جانی در بیمه شخص ثالث با توجه به مبلغ دیه کامل یک مسلمان محاسبه خواهد شد. همچنین تعهدات مالی بیمه شخص ثالث با در نظر گرفتن 2.5 درصد مبلغ دیه در ماه‌های حرام مشخص می‌شود. در حقیقت حداقل تعهدات مالی شرکت‌های بیمه در اثر خسارت مشخص شده در بیمه شخص ثالث در سال 1401 مبلغ 20 میلیون تومان است است. بیمه مرکزی سقف خسارت‌های مالی بیمه شخص ثالث را در سال 1401 هنوز اعلام نکرده است.

نرخ دیه برای خودرو‌های نامتعارف در قوانین بیمه شخص ثالث اهمیت بالایی دارد و تعریف از خودروهای نامتعارف را به نرخ دیه بستگی دارد. خودروهایی را غیر متعارف می‌دانند که قیمت آن‌ها بیشتر از نصف مبلغ دیه مشخص شده در هر سال باشد. خسارت خودرو‌های لوکس با توجه به قاعده نسبی محاسبه خواهد شد.

نرخ دیه و تصادفات رانندگی

تاثیر نرخ دیه بر بیمه شخص ثالث

همه دارندگان وسایل نقلیه زمینی، باید برای خرید بیمه شخص ثالث اقدام کنند و خرید این بیمه نامه اجباری است. اگر این بیمه نامه را برای خودرو و موتورسیکلت خود خریداری نکنید، پلیس راهنمایی و رانندگی می‌تواند، وسیله نقلیه شما را توقیف کرده و به پارکینگ منتقل کند. شرکت‌های بیمه نرخ بیمه شخص ثالث موتور و خودرو را با توجه به نرخ دیه مشخص شده در سال 1401 تعیین خواهند کرد. با توجه به توضیحات داده شده، نرخ پایه بیمه شخص ثالث به نرخ دیه کامل انسان بستگی دارد. اگر اجباری بودن خرید بیمه نامه ثالث را در نظر نگیریم، با رشد 25  درصدی نرخ دیه در سال 1401، تعداد بالایی از افراد در خرید این بیمه با توجه به نرخ بالای آن مشکل خواهند داشت. شاید این موضوع باعث شود راننده‌های وسایل نقلیه تمایلی به خرید بیمه نامه نداشته باشند و با توجه به آمار بالای تصادف‌ها هزینه‌های سنگین ایجاد شود.

افزایش نرخ دیه و بالا رفتن مبلغ حق بیمه شخص ثالث همراهی شرکت‌های بیمه و کارگزاری‌ها را می‌طلبد تا در مناسبت‌های گوناگون با تخفیف‌های مناسبتی، هزینه بیمه نامه را کاهش دهند.

چگونه ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث را انتخاب نماییم؟

بیمه مرکزی حداقل قیمت بیمه شخص ثالث را بر اساس نرخ دیه‌ اعلامی قوه قضائیه مشخص می‌کند. این قیمت برای حداقل پوشش مالی بین همه شرکت‌های بیمه یکسان است. اما شرکت‌های بیمه برای پوشش‌های مالی بالاتر تفاوت‌هایی در قیمت‌هایشان دارند. از طریق سایت بیمه دات کام حق بیمه‌های مختلف را در کنار یکدیگر مقایسه کرد. شما با مراجعه به بیمه دات کام، می‌توانید علاوه بر استعلام نرخ و قیمت بیمه شخص ثالث شرکت‌های مختلف و بهره‌گیری از نظر مشاوران، با پرداخت آنلاین حق بیمه خودرو بهره مند شوید.

خرید بیمه شخص ثالث از بیمه دات کام

همیشه انتخاب بهترین و ارزان‌ترین بیمه نامه‌های شخص ثالث و موتور سیکلت جزو دغدغه‌های راننده‌ها و موتورسوار‌ها بوده و برای خرید بهترین بیمه باید شرایط مختلف را بررسی کرد. دقت کنید که این بیمه نامه اجباری بوده و باید در تهیه آن دقت داشت همچنین اگر تاریخ انقضای بیمه نامه شما تمام شده باشد مشمول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خواهید شد. برای سهولت در خریداری بیمه، می‌توانید از سامانه بیمه دات کام استفاده کنید.

 کارگزاری بیمه دات کام یک سامانه استعلام، مقایسه و خرید آنلاین انواع بیمه نامه است که می‌توانید با ورود به وب سایت bimeh.com و مراجعه به صفحه اصلی، تنها با چند کلیک محصول بیمه‌ای مورد نظر خود را خریداری کنید. خرید بیمه نامه به صورت آنلاین از بیمه دات کام می‌تواند در زمان و انرژی شما صرفه جویی کند. همچنین در این مجموعه شرایط مقایسه شرکت‌های بیمه‌ای فراهم شده است تا در کوتاه‌ترین زمان بهترین بیمه را خریداری کنید.

سامانه و پلتفرم آنلاین بیمه دات کام به صورت 24 ساعته و در طول 7 روز هفته آمادگی پشتیبانی محصولات بیمه‌ای خود را دارد و کافی است که برای دریافت اطلاعات بیمه‌ای، بررسی و خرید ارزان‌ترین بیمه نامه با این مجموعه در ارتباط باشید.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری تسنیم


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار بازار

کیفیت خودروهای داخلی در حال ارتقاء است

کیفیت خودروهای داخلی در حال ارتقاء است
2022-05-24T16:17:15+04:30
نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: خودروسازان داخلی تلاش های زیادی کردند و چندسالی است که وارد حوزه طراحی و تولید پلتفرم های جدید شدند و کیفیت خودروهای داخلی ه...

راهنمای خرید انگشتر طلا خاص با قیمت مناسب

راهنمای خرید انگشتر طلا خاص با قیمت مناسب
2022-05-24T16:17:14+04:30
در این گزارش انواع مدل های انگشتر را به شما معرفی خواهیم کرد.

چرا در فروردین، خودرو کم تولید شد؟

چرا در فروردین، خودرو کم تولید شد؟
2022-05-24T12:30:35+04:30
در فروردین ماه سال جاری خودروسازان طبق دستور دولت، اقدام به تکمیل و تجاری‌سازی محصولات ناقص انباشت شده در پارکینگ های خود کرده اند که همین مساله منجر به کاه...

قیمت سکه طرح جدید ۳ خرداد ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید ۳ خرداد ۱۴۰۱ به ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید
2022-05-24T12:30:34+04:30
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ در بازار آزاد تهران به ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

مجلس شورای اسلامی در حوزه قانون‌گذاری، یاری‌گر صنعت فولاد است

مجلس شورای اسلامی در حوزه قانون‌گذاری، یاری‌گر صنعت فولاد است
2022-05-24T11:50:31+04:30
قالیباف با بیان این که ذوب آهن اصفهان کمترین بهره مندی از یارانه انرژی و مصرف گاز طبیعی را دارد،عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی در جهت تسهیل امور پیش روی صنعت ف...

گزارش عملکرد اسنپ در سال ۱۴۰۰ رونمایی شد

گزارش عملکرد اسنپ در سال ۱۴۰۰ رونمایی شد
2022-05-24T11:50:31+04:30
با حضور بنیانگذاران آلمانی گروه اسنپ از گزارش عملکرد این شرکت در سال ۱۴۰۰ رونمایی شد.

راهنمای خرید تشک طبی از تشک خوشخواب

راهنمای خرید تشک طبی از تشک خوشخواب
2022-05-24T11:50:30+04:30
در ادامه برخی از موارد کاربردی ذکر شده که می توانید از آنها بهره ببرید.حتما قبل از خرید تشک خوشخواب قیمت تشک خوشخواب را بررسی کنید.

نرخ رسمی ۲۹ ارز افزایشی شد

نرخ رسمی ۲۹ ارز افزایشی شد
2022-05-24T10:03:53+04:30
بانک مرکزی در گزارشی نرخ رسمی ۴۶ ارز را منتشر کرد که بر اساس آن نرخ رسمی هفت ارز کاهش و ۲۹ ارز افزایش یافت؛ همچنین نرخ رسمی ۱۰ ارز ثابت ماند.

خودروی ناقص از فرآیند تولید ایران‌خودرو حذف شد

خودروی ناقص از فرآیند تولید ایران‌خودرو حذف شد
2022-05-23T14:10:36+04:30
قائم مقام ایران خودرو با شاره به تولید ۸۴۳۸۵ دستگاه خودرو، از حذف خودرو ناقص از فرآیند تولید در این گروه صنعتی خبر داد.

آیا راهی برای جلوگیری از قطعی درگاه پرداخت وجود دارد؟

آیا راهی برای جلوگیری از قطعی درگاه پرداخت وجود دارد؟
2022-05-23T14:10:35+04:30
آیا راهی برای جلوگیری از قطعی درگاه پرداخت وجود دارد؟ همراه ما باشید تا به شما بگوییم این موضوع از چه جهاتی اهمیت دارد و چطور می توان آن را رفع کرد.

خرید میلگرد از نزدیک‌ترین کارخانه به پروژه شما

خرید میلگرد از نزدیک‌ترین کارخانه به پروژه شما
2022-05-23T14:10:34+04:30
در این گزارش کمک خواهیم کرد تا با شناسایی نزدیک ترین کارخانه به محل پروژه، بیشترین سود را از پروژه‌هایتان داشته باشید.

قیمت سکه طرح جدید به ۱۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان کاهش یافت

قیمت سکه طرح جدید به ۱۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان کاهش یافت
2022-05-23T11:57:09+04:30
قیمت سکه طرح جدید در معاملات امروز بازار آزاد تهران به نرخ ۱۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان معامله می شود.

جزئیات تازه از افتتاح مجازی حساب ارزی بانک ملی ایران

 جزئیات تازه از افتتاح مجازی حساب ارزی بانک ملی ایران
2022-05-22T13:43:45+04:30
افتتاح حساب پس انداز ارزی بانک ملی ایران به صورت مجازی و در بستر «نشان بانک» طی ۵ مرحله و در کوتاهترین زمان ، ممکن است.

خودرو ناقص از فرآیند تولید ایران‌خودرو حذف شد/ ثبت رکورد تولید ۲۷۹۲ خودرو کامل سواری و تجاری در یک روز

 خودرو ناقص از فرآیند تولید ایران‌خودرو حذف شد/ ثبت رکورد تولید ۲۷۹۲ خودرو کامل سواری و تجاری در یک روز
2022-05-22T13:43:45+04:30
قائم مقام توسعه و تولید ایران خودرو، با اعلام افزایش ۶۵ درصدی تولید خودرو کامل سواری از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته با تو...

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۳/۰۱|آخرین قیمت‌ها از بازار طلا و سکه

 قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۳/۰۱|آخرین قیمت‌ها از بازار طلا و سکه
2022-05-22T13:43:45+04:30
امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک‌میلیون و ۳۹۴ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۴میلیون و ۵۳۰ هزار تومان است.

آرامش در بازار روغن نباتی/ تولید روغن نباتی از تقاضا پیشی گرفت

آرامش در بازار روغن نباتی/ تولید روغن نباتی از تقاضا پیشی گرفت
2022-05-22T11:50:35+04:30
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان روغن نباتی گفت: با افزایش تولید روغن نباتی، تولید این محصول از تقاضای بازار پیشی گرفته و آرامش در بازار روغن نباتی برقرار شد.

بهترین هتل‌های کاشان در میان خانه های تاریخی و سنتی

بهترین هتل‌های کاشان در میان خانه های تاریخی و سنتی
2022-05-22T11:37:12+04:30
اگر شما هم قصد سفر به کاشان را دارید و به دنبال بهترین هتل های کاشان هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

آیا قیمت پروفیل سبک به تنهایی ملاک درستی برای خرید هست؟

 آیا قیمت پروفیل سبک به تنهایی ملاک درستی برای خرید هست؟
2022-05-22T10:23:51+04:30
آیا قیمت پروفیل سبک به تنهایی ملاک درستی برای خرید هست؟ در پاسخ به این پرسش با قاطعیت می توان گفت خیر.

سرویس سفر و گردشگری اپلیکیشن «اوانو» راه‌اندازی شد

 سرویس سفر و گردشگری اپلیکیشن «اوانو» راه‌اندازی شد
2022-05-22T10:23:51+04:30
سرویس سفر و گردشگری اپلیکیشن «اوانو» راه اندازی شد و کاربران می‌توانند با مراجعه به این سرویس از خدماتی همچون «خرید بلیط» و «رزرو ه...

خرید آهن‌آلات در سایت آهن بورس چگونه است؟

 خرید آهن‌آلات در سایت آهن بورس چگونه است؟
2022-05-22T10:23:50+04:30
یکی از مهمترین صنایع در هر کشوری صنعت آهن و فولاد است، چرا که از اصلی‌ترین فلزات برای ایجاد زیرساخت‌ها آهن و محصولات فولادی هستند.

افتتاحیه‌ای از جنس روابط‌عمومی و سرمایه‌های اجتماعی

 افتتاحیه‌ای از جنس روابط‌عمومی و سرمایه‌های اجتماعی
2022-05-22T10:23:50+04:30
افتتاحیه هفته ملی روابط‌عمومی، به میزبانی هلدینگ ماهور و با حضور استادان، مدیران و کارشناسان حوزه روابط‌عمومی و ارتباطات در سالن‌ همایش‌های طهران برگزار شد.

انواع روش های ساخت کلید را از تهران کلید بیاموزید!

 انواع روش های ساخت کلید را از تهران کلید بیاموزید!
2022-05-22T10:23:50+04:30
کلید سازی شبانه روزی زمانی که شما نمی دانید کلید سازی کجاست...

نشست تخصصی اولین جشنواره ایده تا محصول صنعت ارتباطات برگزار شد

 نشست تخصصی اولین جشنواره ایده تا محصول صنعت ارتباطات برگزار شد
2022-05-22T10:23:49+04:30
نشست تخصصی تشریح محورهای برگزاری اولین جشنواره ایده تا محصول صنعت ارتباطات به همت مرکز تحقیق‌وتوسعه همراه اول و با همکاری سی‌امین کنفرانس بین‌المللی مهندسی ...

برنده قرعه کشی پژو ۲۰۶ بیمه رازی مشخص شد

 برنده قرعه کشی پژو ۲۰۶ بیمه رازی مشخص شد
2022-05-22T10:23:49+04:30
برندگان خوش شانس جشنواره بزرگ بیمه رازی شامل ۱۰۰ عدد تبلت و یک عدد پژو ۲۰۶ مشخص شدند.

انواع سبک دکوراسیون داخلی

 انواع سبک دکوراسیون داخلی
2022-05-22T10:23:49+04:30
افراد زیادی هستند که امروزه قصد دارند به بازسازی دکوراسیون داخلی منزل خود بپردازند...

معرفی ۴ بسته ویژه و استثنایی رومینگ همراه اول در امارات

 معرفی ۴ بسته ویژه و استثنایی رومینگ همراه اول در امارات
2022-05-22T10:23:49+04:30
همراه اول با طراحی چهار بسته جدید و ویژه رومینگ دیتا و مکالمه، نرخ ارتباط با کشور امارات را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

از یک وکیل دیوان عدالت اداری باید چه انتظاراتی داشته باشیم؟

 از یک وکیل دیوان عدالت اداری باید چه انتظاراتی داشته باشیم؟
2022-05-22T10:23:48+04:30
دیوان عدالت اداری یکی از مراکز قضایی است که تحت نظارت قوه قضائیه فعالیت می کند...

قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۱/۰۲/۳۱

 قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
2022-05-22T10:23:47+04:30
قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۲۵ درصد افزایش به ۱۸۴۶ دلار و ۵۰ سنت رسید.

تولید سورن پلاس دوگانه سوز در ایران خودرو تبریز

 تولید سورن پلاس دوگانه سوز در ایران خودرو تبریز
2022-05-22T10:23:47+04:30
مدیرعامل شرکت ایران خودرو تبریز گفت: از ابتدای امسال تا دهه سوم اردیبهشت‌ماه، با همت و تلاش بی وقفه کارکنان، با رشد صد درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بی...

خرید مازاد عرضه آهن اسفنجی به صورت غیربهین‌یاب مقدور شد

 خرید مازاد عرضه آهن اسفنجی به صورت غیربهین‌یاب مقدور شد
2022-05-22T10:23:46+04:30
بورس کالا در خصوص شرایط خرید آهن اسفنجی اعلام کرد: خرید از مازاد عرضه این محصول تا اطلاع ثانوی به صورت غیربهین‌یاب مقدور است.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)