میرنیوز

مقاوم سازی ساختمان های بتنی با frp و الیاف کربن

مقاوم سازی ساختمان های بتنی با frp و الیاف کربن 2022-03-19T09:56:15+03:30

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، مقاوم‌ سازی ساختمان‌های بتنی از مهم‌ترین مواردی است که باید در هنگام طراحی و ساخت سازه‌ها در نظر گرفته شود چرا که در غیر این صورت ممکن است به ترمیم بخش از دست رفته سازه به علت‌های مختلف مانند خوردگی میلگردهای فولادی نیاز شود. از این رو بررسی راه‌کارهای مقاوم سازی ساختمان‌ های بتنی دارای اهمیت است که نهایتاً به ارتقا کیفیت سازه منجر می‌شود. اما اینکه چه مواردی در این خصوص رعایت شود دغدغه‌ای است که حتی فکر مهندسان سازه را نیز مشغول کرده است. به همین جهت ما در این مقاله قصد داریم درباره روش‌های ایده‌آل مقاوم سازی ساختمان‌های بتنی صحبت کنیم.

مقاوم سازی ساختمان بتنی

قبل از هر چیزی باید به این موضوع بپردازیم که چرا مقاوم سازی سازه‌ها دارای اهمیت است. در واقع احتمال به‌وجود آمدن یک‌سری شرایط خاص که می‌تواند منجر به ضعف در سازه شود، آینده ساختمان‌ها را به خطر خواهد انداخت که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خطای اجرایی: ایراداتی که در این بخش ممکن است رخ دهد، شامل قالب‌بندی، عمل‌آوری بتن، آرماتوربندی و مواردی از این دست است. پر واضح است که این‌گونه مشکلات به علت عدم نظارت مناسب و به‌کارگیری از پیمانکاران غیر متخصص است.

خطاهای طراحی: همان‌طور که مشخص است احتمال ایجاد اشکال در تهیه نقشه سازه، نادیده گرفتن اصول طراحی و مواردی از این دست به مقاوم سازی ساختمان لطمه وارد می‌کند.

تغییر کاربری: از جمله مواردی که ممکن است مقاوم سازی یک سازه را تهدید کند، اعمال بار بیش از اندازه به جهت تغییر کاربری است. این موضوع می‌تواند سبب شکل‌گیری مشکلت اساسی در ساختمان شود.

تغییرات در آئین‌نامه: پر واضح است که احتمال بروزرسانی قوانین و استفاده از روش‌های بهینه‌تر مقاوم سازی یک سازه، نیاز به مقاوم سازی مجدد ساختمان‌های بتنی است. بنابراین این مورد نیز به تنهایی می‌تواند کارشناسان را وادار به ترمیم یک سازه کند.

مقاوم سازی ساختمان بتنی با frp

از جمله روش‌های نوین و پیشرفته مقاوم سازی و تقویت سازه‌ها می‌توان به استفاده از روش frp اشاره کرد. در واقع به‌کارگیری از این روش به خوبی می‌تواند مقاومت کششی فوق‌العاده‌ای را در ساختمان‌ها ایجاد کند و ضمن این‌که سبب کاهش وزن و بار بر روی سازه خواهد شد. مقاوم سازی با frp که از دو جز مجزا مانند الیاف و رزین تشکیل می‌شود دارای ویژگی‌های زیر است:

بالاتر بودن سختی الیاف به نسبت سختی رزین

عدم تأثیرپذیری شیمیایی الیاف از رزین

قابلیت چسبندگی عالی میان الیاف و رزین

مراقبت رزین از الیاف در برابر سایش و...

مقاوم سازی ساختمان های بتنی با frp و الیاف کربن

چرا باید از مقاوم سازی با frp بهره برد؟

به‌کارگیری از این روش نوین به جهت مقاو ‌سازی دارای مزیت‌های بسیاری است که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش تولید frp سبب کاهش قیمت آن می‌شود که طبیعتاً استفاده از آن کاملاً بصرفه خواهد بود، به طوری که حتی از تخریب اجزای سازه‌ی بتنی نیز ارزان‌تر خواهد بود.

این الیاف وزن بسیار کمی دارد با این حال مقاومت کششی آن قابل توجه است.

تقویت سازه با استفاده از frp سبب افزایش مقاومت مکانیکی شده است. همچنین خاصیت ضد خوردگی این الیاف آن را برای مصرف در موقعیت‌های مختلف آماده کرده است.

در نظر گرفتن ترکیب الیاف با رزین در تقویت سازه‌ها امکان‌پذیر شده است.

مقاوم سازی با الیاف کربن

همان‌طور که مشخص است به الیافی که حداقل ۹۰ درصد آن را کربن تشکیل داده باشد، الیاف کربن گفته می‌شود. از ویژگی‌های این الیاف می‌توان به بدون بو بودن و همچنین حل نشدن آن در آب اشاره کرد. ضمناً مقاومت بسیار فوق‌العاده‌ای نیز دارد که در برابر اسید و بازها کاملاً ایستادگی خواهد کرد. به طورکلی از ویژگی‌ها و موارد استفاده از این نوع الیاف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تقویت بتن‌های پر مقاومت

در نظر گرفتن دیوارهای سبک و در عین حال مقاوم

به‌کارگیری از این الیاف در جداره‌ی تونل‌ها

این الیاف تحمل دمای بسیار بالا داشته و هچنین انبساط حرارتی پایین دارد

این الیاف دارای مقاومت شیمیایی فوق العاده بالایی خواهد بود

مقاوم سازی ساختمان های بتنی با frp و الیاف کربن

به طورکلی بنا به هر دلیل که نیاز به مقاوم سازی ساختمان‌هاست، می‌توان از این الیاف استفاده کرد چرا که به خوبی توانایی مقام‌سازی انواع سازه را داراست.

تأثیر الیاف کربن بر مقاوم سازی ساختمان بتنی

مقاوم سازی با frp که پلیمرهای مسلح شده به الیاف کربن هستند، به دلیل مقاومت کششی بسیار بالا در انواع سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع وقتی بر بتن‌ها بار بیشتری افزوده می‌شود، ممکن است در جهت عمود بر سمت اعمال بار از هم باز شوند. به عبارتی افزایش شکل‌پذیری ستون در زمان مقاوم‌سازی سبب می‌شود که دریافت انرژی در زمان بارهای لرزه‌ای بیشتر شود. به طورکلی می‌توان با استفاده از این نوع الیاف و با به‌کارگیری از دورپیچ کردن بتن مقاومت نهایی سازه‌ها را تا چندین برابر افزایش داد.

ضمناً ناگفته نماند که ساختمان‌هایی که از دیوار برشی استفاده می‌کنند در زمان لرزش‌های شدید مانند زلزله به علت کافی نبودن مقاومت خمشی آسیب‌های جدی می‌بینند که برای برطرف کردن این مشکلات استفاده از الیاف کربن در نظر گرفته می‌شود. در کنار این موارد با استفاده از این الیاف به خوبی می‌توان اتصالات سازه‌های قدیمی را نیز دست‌خوش تغییرات مثبت کرد. ضمناً گفتنی است که از مهم‌ترین استفاده‌های این الیاف می‌توان به افزایش مقاومت در برابر رطوبت، خوردگی و همچنین تغییرات دما اشاره کرد. بنابراین استفاده از روش‌های نوین عنوان شده بخصوص به‌کارگیری از روش مقاوم سازی با frp به خوبی می‌تواند به افزایش مقاوم‌سازی ساختمان‌ها منجر شود.

معرفی شرکت بیکران سازان شمال

حال با توجه به موارد عنوان شده در این مقاله چنانچه نیاز به مقاوم سازی سازه‌ی مورد نظرتان را دارید، کافی است که از یک تیم متخصص در این رابطه کمک بگیرید. پیشنهاد ما برای این منظور استفاده از خدمات گسترده‌ی شرکت بیکران سازان شمال است که مقاوم سازی با frp را به بهترین روش ممکن انجام خواهد داد. قابل توجه است که این شرکت با دارا بودن متخصصان فنی و با تجربه و همچنین به‌کارگیری از تجهیزات پیشرفته در راستای هرچه بهتر در نظر گرفتن خدمات مقاوم‌ سازی سازه‌ها گام برداشته است. حال برای هرگونه ارتباط با شرکت بیکران سازان شمال توصیه می‌کنیم که از راه‌های ارتباطی قرار داده شده در انتهای مطلب استفاده کنید.

https://bikaransazan.com/

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار بازار

آگهی‌های استخدامی برنامه نویس در شرکت‌های بزرگ (بهار ۱۴۰۱)

آگهی‌های استخدامی برنامه نویس در شرکت‌های بزرگ (بهار ۱۴۰۱)
2022-05-16T09:58:33+04:30
برای استفاده از این فرصت و استخدام به عنوان برنامه نویس در بهترین سازمان‌ها و شرکت‌های ایران، کافی است به ایران تلنت مراجعه کنید.

در صورت بروز این علائم به دکتر قلب مراجعه کنید

در صورت بروز این علائم به دکتر قلب مراجعه کنید
2022-05-16T09:58:32+04:30
در ادامه با شایع‌ترین بیماری‌ های قلبی آشنا می‌شویم و علائم و علل هر کدام از آن‌ها را به تفصیل بررسی می‌کنیم.

نرخ رسمی ۲۳ ارز افزایشی شد

نرخ رسمی ۲۳ ارز افزایشی شد
2022-05-16T09:58:32+04:30
بانک مرکزی در گزارشی نرخ رسمی ۴۶ ارز را برای امروز منتشر کرد که بر اساس آن نرخ رسمی ۹ ارز کاهش و ۲۳ ارز افزایش یافت. همچنین نرخ رسمی ۱۴ ارز ثابت ماند.

آمادگی کامل ایران خودرو دیزل برای نوسازی ناوگان حمل و نقل سنگین و نیمه سنگین کشور

  آمادگی کامل ایران خودرو دیزل برای نوسازی ناوگان حمل و نقل سنگین و نیمه سنگین کشور
2022-05-16T10:05:07+04:30
مدیرعامل ایران خودرو دیزل با اشاره به فرامین هشت ماده‌ای رییس جمهوری محترم و راهبردهای وزارت صمت در خصوص نوسازی ناوگان سنگین و نیمه سنگین کشور، از اعلام آما...

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۲/۲۱| آخرین قیمت‌ها در بازار طلا و ارز

  قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۲/۲۱| آخرین قیمت‌ها در بازار طلا و ارز
2022-05-16T09:51:41+04:30
امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸ عیار هرگرم یک‌ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

نحوه اختصاص مواداولیه روی بهره‌وری شرکت‌های فولادی تأثیر می‌گذارد

نحوه اختصاص مواداولیه روی بهره‌وری شرکت‌های فولادی تأثیر می‌گذارد
2022-05-15T16:25:05+04:30
مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت و هیأت همراه، ضمن بازدید از خطوط تولید ذوب‌آهن اصفهان، در نشستی با مدیرعامل و معاونین این مجتمع، راهکارهای تقویت و ارتقاء ...

تولید روزانه ۱۸۰۰ دستگاه خودرو با عبور مستقیم ۹۰ درصدی خودروها

تولید روزانه ۱۸۰۰ دستگاه خودرو با عبور مستقیم ۹۰ درصدی خودروها
2022-05-15T15:31:45+04:30
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت: دستاوردهای حاصل شده در تولید ۱۸۰۰ دستگاه خودرو با عبور مستقیم ۹۰ درصدی، در دهه ۹۰ بی سابقه بوده و تمام موفقیت های حاصل شده...

اسنپ؛ حامی بازدیدکنندگان و ناشران سی‌وسومین نمایشگاه کتاب

اسنپ؛ حامی بازدیدکنندگان و ناشران سی‌وسومین نمایشگاه کتاب
2022-05-15T13:25:07+04:30
در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، اسنپ با ارائه خدمات اختصاصی به تمامی بازدیدکنندگان و ناشران از ۲۱ تا ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱، به عنوان حامی حمل‌ونقل ا...

بهترین زبان های برنامه نویسی سال ۱۴۰۱ برای یادگیری چیست؟

بهترین زبان های برنامه نویسی سال ۱۴۰۱ برای یادگیری چیست؟
2022-05-15T13:25:07+04:30
در این مطلب به محبوب‌ترین زبان‌های سال اشاره شده است و اهمیت آموزش پایتون، آموزش لاراول، آموزش ری اکت، آموزش جنگو و... شرح داده شده است.

نیک‌دهقان، مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل ایران‌خودرو شد

نیک‌دهقان، مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل ایران‌خودرو شد
2022-05-14T14:18:30+04:30
در حکمی از سوی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، محمود نیک دهقان به عنوان مدیر ارتباطات و امور بین الملل این گروه صنعتی منصوب شد.

طراحی تخصصی ویلا + سرمایه گذاری صحیح با طراحی بهینه و خاص

طراحی تخصصی ویلا + سرمایه گذاری صحیح با طراحی بهینه و خاص
2022-05-14T12:58:30+04:30
اگر از مالکین زمین‌های اطراف تهران و شهرهای شمالی هستید که قصد ساخت ویلا را دارند این مطلب را بخوانید.

رویداد جذاب نمایشگاه کتاب فیدیبو

رویداد جذاب نمایشگاه کتاب فیدیبو
2022-05-14T12:58:29+04:30
نمایشگاه مجازی کتاب‌هاای صوتی و الکترونیکی فیدیبو همزمان با نمایشگاه کتاب تهران در سایت و اپلیکیشن فیدیبو آغاز شد.

سئو سایت و درج آگهی رایگان برای آرایشگاه ها در شونارگ

سئو سایت و درج آگهی رایگان برای آرایشگاه ها در شونارگ
2022-05-14T12:58:28+04:30
در این مقاله برخی از بهترین شیوه ها و استراتژی های عملی برای رسیدن به اهداف سئو سایت را مورد بحث قرار خواهیم داد.

دیدار و نشست گروه صنعتی میهن و سفیر برزیل

دیدار و نشست گروه صنعتی میهن و سفیر برزیل
2022-05-14T12:58:28+04:30
سفیر برزیل به منظور افزایش مراودات اقتصادی در زمینه واردات و صادرات بین دو کشور ایران و برزیل با حضور در گروه صنعتی میهن با ابوالفضل پایداری دیدار و گفت وگو ...

نرخ رسمی ۲۷ ارز کاهشی شد

نرخ رسمی ۲۷ ارز کاهشی شد
2022-05-14T10:18:29+04:30
بانک مرکزی در گزارشی نرخ رسمی ۴۶ ارز را برای امروز منتشر کرد که بر اساس آن نرخ رسمی ۲۷ ارز کاهش و ۱۲ ارز افزایش یافت. همچنین نرخ رسمی هفت ارز ثابت ماند.

تشریح فعالیت‌های همراه اول در ۵G/چالش‌ها و وظایف بخش‌های مختلف اکوسیستم ارتباطی در توسعه نقشه راه ملی ترسیم شد

  تشریح فعالیت‌های همراه اول در ۵G/چالش‌ها و وظایف بخش‌های مختلف اکوسیستم ارتباطی در توسعه نقشه راه ملی ترسیم شد
2022-05-14T09:45:05+04:30
معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول ضمن تشریح فعالیت‌های همراه اول روی شبکه راه‌اندازی شده ۵G توسط این اپراتور، در حضور مدیران ارتباطی کشور و رگولاتور ارتباطی ...

اولویت‌بندی فعال‌سازی معادن کوچک براساس پروژه‌های زیرساخت/ ارائه ۳۰بسته سرمایه‌گذاری در سال جاری

 اولویت‌بندی فعال‌سازی معادن کوچک براساس پروژه‌های زیرساخت/ ارائه ۳۰بسته سرمایه‌گذاری در سال جاری
2022-05-12T13:12:01+04:30
رئیس هیئت عامل ایمیدرو بر اولویت‌بندی فعال‌سازی معادن کوچک بر اساس اجرای پروژه‌های زیرساخت تأکید کرد.

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۲/۲۱| آخرین قیمت‌ها در بازار طلا و ارز

 قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۲/۲۱| آخرین قیمت‌ها در بازار طلا و ارز
2022-05-12T13:12:01+04:30
امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸ عیار هرگرم یک‌ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

تشریح فعالیت‌های همراه اول در ۵G/چالش‌ها و وظایف بخش‌های مختلف اکوسیستم ارتباطی در توسعه نقشه راه ملی ترسیم شد

 تشریح فعالیت‌های همراه اول در ۵G/چالش‌ها و وظایف بخش‌های مختلف اکوسیستم ارتباطی در توسعه نقشه راه ملی ترسیم شد
2022-05-12T12:58:41+04:30
معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول ضمن تشریح فعالیت‌های همراه اول روی شبکه راه‌اندازی شده ۵G توسط این اپراتور، در حضور مدیران ارتباطی کشور و رگولاتور ارتباطی ...

تولید ۳۶۱۶ دستگاه خودرو در گروه صنعتی ایران خودرو در یک روز/ ۶۸درصد تولید محصولات سواری کامل و بدون کسری قطعه

 تولید ۳۶۱۶ دستگاه خودرو در گروه صنعتی ایران خودرو در یک روز/ ۶۸درصد تولید محصولات سواری کامل و بدون کسری قطعه
2022-05-12T12:58:41+04:30
گروه صنعتی ایران خودرو موفق شد چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه، با تولید ۳۶۱۶ دستگاه خودرو در دو حوزه سواری و تجاری سنگین و نیمه سنگین، از رکورد تولید روزانه عبور ...

تورم اجرای طرح اصلاح یارانه‌ها کمتر از ۱۰ درصد است

 تورم اجرای طرح اصلاح یارانه‌ها کمتر از ۱۰ درصد است
2022-05-12T12:58:41+04:30
محمد رضا فرزین رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی گفت: براساس مطالعه چهار مرکز پژوهشی، تورم ناشی از طرح اصلاح یارانه‌ها کمتر از ۱۰ درصد خواهد بود.

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۲/۲۲

 قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز ۱۴۰۱/۰۲/۲۲
2022-05-12T12:58:41+04:30
امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸ عیار هرگرم یک‌ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

امضای تفاهمنامه همکاری بین بانک ملی ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی

  امضای تفاهمنامه همکاری بین بانک ملی ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی
2022-05-12T12:45:18+04:30
مدیرعامل بانک ملی ایران و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تفاهمنامه تأمین مالی طرح احداث مخزنگاه شهید نادر مهدوی را در حضور وزیر نفت امضا کر...

معرفی انواع دستگاه تصفیه آب و روش‌های موجود

معرفی انواع دستگاه تصفیه آب و روش‌های موجود
2022-05-11T19:25:25+04:30
در ادامه به معرفی انواع دستگاه های آب شیرین کن و ذکر نکاتی در ارتباط با آنها پرداخته ایم.

آیا کوییک ماشین خوبی است؟ رانندگی با آرامش را تجربه کنید!

آیا کوییک ماشین خوبی است؟ رانندگی با آرامش را تجربه کنید!
2022-05-11T15:12:11+04:30
در ادامه ویژگی‌های کوییک را بررسی می‌کنیم و در آخر، یک روش خریدوفروش آسان برای آن معرفی خواهیم کرد.

کدام شرکت ارزان ترین بیمه بدنه خودروی صفر را ارائه می دهد؟

کدام شرکت ارزان ترین بیمه بدنه خودروی صفر را ارائه می دهد؟
2022-05-11T15:12:10+04:30
در ادامه این متن درباره مزیت‌های بیمه بدنه و انواع پوشش‌های آن توضیحاتی خواهیم داد.

چگونه در ازکی‌وام بیمه اقساطی بخریم؟

چگونه در ازکی‌وام بیمه اقساطی بخریم؟
2022-05-11T11:52:07+04:30
اگر موعد تمدید بیمه خودروی شما فرارسیده یا قصد دارید چند نوع بیمه را همزمان خریداری کنید با ما همراه باشید.

بازار رمزارزها دوباره قرمزپوش شد؛ بیت‌کوین به زیر۳۵ هزار دلار سقوط کرد

 بازار رمزارزها دوباره قرمزپوش شد؛ بیت‌کوین به زیر۳۵ هزار دلار سقوط کرد
2022-05-11T09:18:45+04:30
قیمت بسیاری از ارزهای دیجیتال کاهش قابل توجهی پیدا کرده و بیت‌کوین می‌تواند بر اساس همبستگی آن با اس‌اندپی۵۰۰ در ۳۰ هزار دلار نزول پیدا کند. قیمت بیت کوین د...

مدیران گروه صنعتی ایران خودرو متعهد به تولید خودروی بدون کسری شدند

 مدیران گروه صنعتی ایران خودرو متعهد به تولید خودروی بدون کسری شدند
2022-05-11T09:18:45+04:30
در میثاق نامه ای که به امضای مدیران ارشد گروه صنعتی ایران خودرو رسید، این خودروساز متعهد به تولید خودروی کامل و بدون کسری قطعه از ابتدای خردادماه شد.

قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۱/۰۲/۱۹

 قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۱/۰۲/۱۹
2022-05-11T09:18:44+04:30
قیمت هر اونس طلا در معاملات امروز با ۰.۳۷ درصد کاهش به ۱۸۷۶ دلار و ۸۵ سنت رسید.
X فیلم جدید فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)