میرنیوز

شناخت ورق های ژئوممبران

شناخت ورق های ژئوممبران 2021-09-13T13:42:02+04:30

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، ژئوممبران‌ها مواد نازک و انعطاف‌پذیری هستند که در کارخانه‌ها در محیط کنترل شده تولید می‌شوند. ژئوممبران‌ها می‌توانند نفوذپذیر یا غیرقابل‌نفوذ باشند. ژئوممبران غشای پلیمری است که یک ماده انعطاف‌پذیر و ضد آب با ضخامت نیم میلی‌متر یا بیشتر را تشکیل می‌دهد. تولید ژئوممبران با طیف وسیعی از پلیمرها انجام می‌شود. انواع پلیمرهای مورداستفاده می‌تواند شامل پلاستیک، الاستومر و مخلوطی از پلیمرها باشد.

ژئوممبران‌ها با ایجاد یک مانع نفوذناپذیر، از نشت آلاینده‌های مضر یا مواد شیمیایی خطرناک به محیط اطراف جلوگیری می‌کند. همچنین به طور منظم به‌عنوان موانع مهار آب آشامیدنی و ذخیره‌سازی آبیاری برای جلوگیری از نشت استفاده می‌شود.

ژئوممبران به همراه سایر محصولات ژئوسنتتیک برای کنترل حرکت سیالات و مهار در پروژه‌های مربوط به معدن، تصفیه فاضلاب و ساخت کانال استفاده می‌شود.

کاربردهای ژئوممبران

کاربرد روزافزون ژئوممبران در صنایع مختلف به دلیل تنوع محصول قابل‌توجه است. کاربردهای ژئوممبران در صنایع مختلفی مانند معدن، دریایی، شهری، تصفیه آب و حمل‌ونقل است. برخی از برنامه‌های کاربردی این محصولات در زیر توضیح داده شده است.

هنگام کار با کانال‌ها، مخازن، حوضچه‌های ذخیره‌سازی، سدها و تونل‌ها می‌توان از آنها استفاده کرد.

ژئوممبران‌های نفوذناپذیر اغلب به‌عنوان یک مانع آب در سازه‌های برق‌آبی مورداستفاده قرار می‌گیرند، درحالی‌که ژئوممبران‌های نفوذپذیر برای عبور آب تراوش بدون برداشتن خاک استفاده می‌شود.

اگر یک ژئوممبران با یک ژئوتکستایل همراه باشد، آن را "ژئوکامپوزیت" می‌نامند. از سال ۱۹۵۹ ژئوممبران در سدها مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین از آنها در سازه‌های برق‌آبی استفاده‌های فراوانی دارند.

کاربردهای ورق ژئوممبران

نصب ژئو ممبران

کار با ژئو ممبران هنگام ساخت انواع سدها بسیار مفید است. کنترل نشت تنها یک استفاده برای ژئو ممبران است. در اروپا از ژئو ممبران بیشتر برای تعمیر سدهای قدیمی بتنی و بنایی استفاده می‌شود.

در قدیم، ژئو ممبران‌ها در قسمت بالادست سازه‌ها با میخ یا چسب نصب می‌شدند. اخیراً، لنگرهای فولادی ضدزنگ برای این منظور استفاده می‌شوند.

این نوع سیستم از دو لنگر عمودی U شکل استفاده می‌کند. یک لنگر بزرگ‌تر از دیگری است. لنگر کوچک‌تر ابتدا به‌صورت سازه محکم می‌شود.

سپس لنگر بزرگ‌تر بر روی کوچک‌تر قرار می‌گیرد و به هم متصل می‌شود. این باعث ایجاد دو حفره برای پرشدن با ژئو ممبران می‌شود.

مشکلات کار با ژئو ممبران

ممکن است مشکلاتی در دامنه‌های جانبی مجاور نواحی باز آب در اثر باد و موج بر روی هر قسمت در معرض ژئو ممبران ایجاد شود.

حرکت موج می‌تواند کمی ژئو ممبران را بالا بکشد و سپس آن را به‌صورت تکراری به پایین بکوبد. اگر ژئو ممبران به طور مستقیم با خاک تماس داشته باشد، این می‌تواند باعث شل شدن ذرات شود که در زیر شیب زیر ژئو ممبران به سمت پایین حرکت می‌کنند.

سرانجام، صخره‌ای در خط آب همراه با برآمدگی زیر این سطح ایجاد می‌شود که می‌تواند بیش از حد بر ژئو ممبران و خاک فشار وارد.

شناخت ورق های ژئوممبران

در صورت ایجاد مشکل چه باید کرد؟

در صورت خرابی موضعی پارگی یا درز در ژئو ممبران، ژئوتکستایل به ثابت نگه‌داشتن خاک کمک می‌کند و انتشار خرابی را محدود می‌کند.

اگرچه نقش اصلی ژئوتکستایل اغلب جداسازی ژئو ممبران از خاک است، اما همچنین ممکن است به‌عنوان دریچه‌ای برای انتشار گاز محبوس یا تولید شده در خاک زیرین، یا تقویت یا حمایت از ژئو ممبران عمل کند.

قیمت‌های ژئوممبران

به‌طورکلی، قیمت‌های متفاوتی از شرکت‌ها برای قیمت خطوط ژئو ممبران وجود دارد. این قیمت‌ها بسته به محصولات و برنامه‌های کاربردی متفاوت است.

هنگام خرید ژئوممبران، شرکت‌ها قیمت را در بازار تعیین می‌کنند. قیمت‌ها باتوجه‌به انواع غشایی مانند غشای شنی، غشای ورقه‌ای و ابعاد آن تعیین می‌شود.

ورق پلاستیکی ژئو ممبران

ژئوممبران ورقه‌های پلاستیکی هستند که در خاک به‌عنوان یک مانع ضد آب استفاده می‌شوند. ژئو ممبران‌ها در زمان استفاده همیشه تماس نزدیکی با مواد زیرین ندارند.

ژئوممبران غشاء غول‌پیکر نفوذناپذیری است که از مواد پلیمری (غیر) تقویت شده ساخته شده و برای تثبیت زمین و ایمن‌سازی محل دفن زباله‌ها و حصول اطمینان از مهار زباله‌های خطرناک شهری و شیرابه‌های آنها استفاده می‌شود.

عملکردها متنوع ژئوممبران

آسترهای پایه، سیستم‌های درپوش، لایه‌های بالشتک، تقویت لایه‌ها برای تقویت خاک، آسترهای مهار، غشاهای ضد آب

در بسیاری از این کاربردها، ژئو ممبران با یک ژئوتکستایل یا زیرخط ژئوگرید همراه است که از ژئو ممبران در برابر تماس مستقیم با سنگ، شن و سایر مواد آسیب‌رسان محافظت می‌کند.

در مورد محل‌های دفن زباله و سایر ذخیره‌سازی زباله‌ها، ژئوتکستایل یا ژئوگرید می‌تواند گازها و شیرابه‌های تولید شده توسط زباله‌های خاص را تخلیه کند.

ژئوممبران‌ها و ژئوتکستایل‌های مرتبط نیز برای بازسازی کانال‌ها، تونل‌ها، مخازن و غیره استفاده می‌شود و از نظر اقتصادی قابلیت اطمینان کامل برای ضد آب و جلوگیری از اتلاف مایعات را فراهم می‌کند.

ژئوتکستایل چیست؟

ژئوتکستایل پارچه‌هایی هستند که برای موارد زیر استفاده می‌شوند:

تثبیت یا تقویت خاک برای جاده‌ها، راه‌آهن، فرودگاه‌ها، خاکریزها، سازه‌های حائل، مخازن، کانال‌ها، سدها، حفاظت از بانک‌ها و مهندسی سواحل،

محافظت از ژئو ممبران در برابر تماس مستقیم با سنگ، شن و سایر مواد آسیب‌رسان،

لایه‌های مختلف خاک را در کاربردهای مهندسی عمران جدا کنید، فیلتر یا تخلیه خاک در کاربردهای مهندسی عمران، محل‌های دفن زباله و غیره.

ژئوممبران‌ها باید در برابر موارد زیر مقاوم باشند:

سوراخ، فشرده‌سازی، تنش کششی، پارگی، خزش...

جذب عناصر از محیط: آب، مواد شیمیایی...

نکات مهم انتخاب آستر ژئوممبران

هنگام انتخاب آستر ژئوممبران، مهم است که ماده‌ای را انتخاب کنید که به‌اندازه کافی قوی باشد تا بتواند در طولانی‌مدت در برابر قرارگرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و شرایط آب‌وهوایی شدید، و همچنین انبساط و انقباض حرارتی محافظت کند.

باید دارای دوام و ضخامت کافی باشد تا در برابر سوراخ شدن یا پارگی و همچنین فشار محفظه ذخیره اولیه مقاومت کند.

از همه مهم‌تر، آستر نباید پس از تماس طولانی‌مدت با سوخت‌ها یا مواد شیمیایی سمی، قابل اشتعال، قابل احتراق یا خورنده واکنش نشان دهد یا خراب شود.

شناخت ورق های ژئوممبران

مناطق استفاده از ژئو ممبران PVC کدام‌اند؟

آنها برای ایجاد پروفیل‌هایی مانند درها و پنجره‌ها، پوشش و کاربردهای نمای وینیل، کلیه محصولات و کاربردهای لوله و لوله‌کشی، کابل‌های برق، کارهای ساختمانی یا روکش، داروهای شیمیایی در مناطق غذا و داروخانه‌ها و برنامه‌های ضد آب با لوله‌های فاضلاب استفاده می‌شوند.

دفن زباله

به منظور حفاظت از محیط‌زیست، محل‌های دفن زباله به قوی‌ترین حفاظت ممکن نیاز دارند تا اطمینان حاصل شود که نشتی وجود ندارد که بتواند آب‌های زیرزمینی زیر آن را آلوده کند.

راه‌ها و بزرگراه‌ها

استفاده از آسترهای ژئو ممبران برای جاده‌ها و بزرگراه‌ها چند مزیت زیست‌محیطی دارد. آنها می‌توانند به‌عنوان یک مانع ضد آب در زیر جاده‌های آسفالته عمل کنند.

آسترهای ژئو ممبران همچنین می‌توانند از آلودگی ناشی از نمک مورد استفاده در یخ‌زدایی جاده‌های زمستانی جلوگیری کنند.

موانع بخار

آسترهای ژئو ممبران می‌توانند نقش مهمی در ساخت‌وساز نیز ایفا کنند. هنگامی که رطوبت به دیوارها، سقف‌ها یا فونداسیون ساختمان نفوذ می‌کند، می‌تواند آسیب‌های ساختاری شدیدی را در طول زمان ایجاد کرده و ایجاد کند.

آسترهای ژئو ممبران به‌عنوان یک مانع عمل می‌کنند و از نفوذ رطوبت به دیوارها و فونداسیون ساختمان جلوگیری می‌کنند.

این به نوبه خود از رشد کپک و قارچ جلوگیری می‌کند. آسترهای ژئو ممبران همچنین می‌توانند از نشت مواد شیمیایی خطرناک به خاک یا آب‌های زیرزمینی زیر فونداسیون ساختمان جلوگیری کنند.

مزایای مواد غشای PVC

این عایق از اتلاف حرارت جلوگیری می‌کند و باعث صرفه‌جویی در انرژی می‌شود. همچنین ویژگی خاموش‌کننده را در مواردی مانند احتراق ارائه می‌دهد.

ژئو ممبران سبک‌تر از آلومینیوم است. عایق صدا است، از آلودگی صوتی جلوگیری می‌کند و در زمینه‌های ساختمانی و فنی استفاده می‌شود. قابل بازیافت و استفاده مجدد نیز هست.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار بازار

افت قیمت جهانی طلا پس از اجلاس فدرال‌رزرو

افت قیمت جهانی طلا پس از اجلاس فدرال‌رزرو
2021-09-23T08:48:35+03:30
قیمت جهانی طلا در معاملات امروز، پنجشنبه تحت تاثیر بیانیه فدرال‌رزرو که احتمال افزایش زودتر از موعد نرخ بهره آمریکا را بالا برد، افت کرد.

آیا میلگرد ارزان می‌شود؟

آیا میلگرد ارزان می‌شود؟
2021-09-22T17:38:22+03:30
ارزان یا گران شدن قیمت میلگرد به عنوان یکی از مصالح مهم در ساختمان‌سازی می‌تواند پروژه‌های زیادی را تحت شعاع قرار دهد.

هزینه تعویض باتری در مراکز معتبر چقدر است؟

هزینه تعویض باتری در مراکز معتبر چقدر است؟
2021-09-22T17:38:22+03:30
باتری خودرو یک منبع تولیدکننده جریان برق است که نقش کلیدی در راه‌اندازی موتور و استارت خودرو دارد. باتری‌ها تا زمانی که خودرو روشن باشد در حال کار هستند و با...

سنگر ما سنگر بانک صادرات ایران است و باید مانند دوران دفاع مقدس ایثارگرانه کار کنیم

سنگر ما سنگر بانک صادرات ایران است و باید مانند دوران دفاع مقدس ایثارگرانه کار کنیم
2021-09-22T17:38:21+03:30
مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: همه ما در مقابل خون شهدا مسئول هستیم و باید برای خدمت به مردم، پاسداشت خون شهدا، تحقق آرمان‌های امام و منویات مقام معظم رهبری...

هر چند وقت یکبار باید همه وسایل برقی خانه خود را تمیز کنید؟

هر چند وقت یکبار باید همه وسایل برقی خانه خود را تمیز کنید؟
2021-09-22T15:48:25+03:30
ما در این مقاله به شما می‌گوییم که بهتر است هر چند وقت یک بار وسایل برقی خانه خود را تمیز کنید. پس با ما همراه باشید.

۵ راه کاهش مصرف انرژی رادیاتور در اتاق‌های ساختمان

۵ راه کاهش مصرف انرژی رادیاتور در اتاق‌های ساختمان
2021-09-22T15:08:47+03:30
نحوه استفاده صحیح از رادیاتور در اتاق‌های ساختمان در راستای کاهش مصرف انرژی بسیار مهم است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

کار نکردن دکمه های صفحه لمسی مایکروفر و نحوه تعمیر آن

کار نکردن دکمه های صفحه لمسی مایکروفر و نحوه تعمیر آن
2021-09-22T14:31:54+03:30
در این مقاله به بررسی علت کار نکردن دکمه های صفحه لمسی مایکروفر و نحوه برطرف کردن این مشکل می پردازیم.

ارائه خدمات استارتاپ‌های خوش ذوق آموزشی کشور روی پلتفرم شاد

ارائه خدمات استارتاپ‌های خوش ذوق آموزشی کشور روی پلتفرم شاد
2021-09-22T14:31:54+03:30
نسخه جدید شبکه آموزشی دانش‌آموزی یا همان به اختصار شاد، همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید رونمایی شد.

در خرید اینترنتی موبایل به چه نکاتی باید توجه کنید؟

در خرید اینترنتی موبایل به چه نکاتی باید توجه کنید؟
2021-09-22T14:31:53+03:30
امروزه در عصر دیجیتال، پیداکردن فروشگاه اینترنتی موبایل کار چندان دشواری نیست، اما در این تنوع و کثرت، شاید خرید اینترنتی موبایل از یک فروشگاه معتبر، آسان نب...

خرید بهترین هدایای تبلیغاتی میناکاری و صنایع دستی اصفهان از بازار مینا 

خرید بهترین هدایای تبلیغاتی میناکاری و صنایع دستی اصفهان از بازار مینا 
2021-09-22T14:31:53+03:30
هدایای تبلیغاتی جدید و طرح اقتصادی دو ویژگی بسیار مهمی هستند که همیشه شرکت و سازمان‌های مختلف به دنبال آن هستند.

توان تسهیلات دهی بانک توسعه تعاون افزایش می یابد

توان تسهیلات دهی بانک توسعه تعاون افزایش می یابد
2021-09-22T14:31:52+03:30
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از افزایش توان تسهیلات دهی بانک توسعه تعاون خبر داد.

معرفی پمپ و انواع آن

معرفی پمپ و انواع آن
2021-09-22T14:31:52+03:30
پمپ وسیله‌ای مکانیکی است که جهت انتقال سیال از ارتفاع پایین به ارتفاع بالاتر و یا انتقال آن از منطقه کم فشار به منطقه پر فشار مورد استفاده قرار می‌گیرد. ...

پیچ و رولپلاک نما بدون داربست امکان پذیر است؟

پیچ و رولپلاک نما بدون داربست امکان پذیر است؟
2021-09-22T14:31:52+03:30
شرکت آریا سازه ارتفاع البرز مجری کلیه خدمات کار در ارتفاع بدون داربست و با روش دسترسی با طناب می باشد.

شروع نمایشگاه ایران آگروفود، پر انرژی‌تر از همیشه

شروع نمایشگاه ایران آگروفود، پر انرژی‌تر از همیشه
2021-09-22T14:31:51+03:30
یکی از علت‌های مهم تشکیل نمایشگاه، عرضه و معرفی برندها و کالاهای جدید آنها برای آگاهی مصرف‌کنندگان و فعالان در آن صنعت است.

بانکداری دیجیتال ؛ خدمت نوآورانه و کاربردی بانک ایران زمین

بانکداری دیجیتال ؛ خدمت نوآورانه و کاربردی بانک ایران زمین
2021-09-22T14:31:51+03:30
بانک ایران‌زمین یکی از بانک‌های پیشرو در بانکداری دیجیتال در کشور است.

پروتئین وی اصل چه ویژگی‌هایی دارد؟ 

پروتئین وی اصل چه ویژگی‌هایی دارد؟ 
2021-09-22T14:31:50+03:30
امروزه سلامت بدن و جسم اهمیت زیادی پیدا کرده است و افراد زیادی علاوه بر تمرین ورزش‌های سازنده، از مواد غذایی مناسب و مکملّ نظیر پروتئین وی و کراتین بدنسازی ج...

چکش تخریب چیست ؛ معرفی ۴ مدل از انواع چکش تخریب

چکش تخریب چیست ؛ معرفی ۴ مدل از انواع چکش تخریب
2021-09-22T14:31:50+03:30
همان طور که از اسم این دستگاه پیداست،این ابزار یک وسیله بسیار قدرتمند است که توان و قدرت بالایی جهت تخریب انواع سازه اعم از بتن و آسفالت دارد. ...

بانک ملی بانکی سود ده و فاقد بدهی غیر عملیاتی است

بانک ملی بانکی سود ده و فاقد بدهی غیر عملیاتی است
2021-09-22T14:31:50+03:30
گروه بانک ملی در سال 1399 در حالی سال مالی خود را با سود به پایان رساند که قدرت پرداخت این بانک به هیچ عنوان در معرض خطر قرار نداشته و یک ریال بدهی غیر عملیا...

واکنش شرکت‌های کره‌ای به تحریم‌های ایران، فرار بود

واکنش شرکت‌های کره‌ای به تحریم‌های ایران، فرار بود
2021-09-22T14:31:49+03:30
رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: شرکت‌های کره‌ای زمانی که ایران در شرایط تحریم قرار نداشت با حضور در بازارهای کشور، نهایت استفاده را از فرصت‌ها کردند و ...

بهترین دئودورانت و ضد تعریق/ خرید اسپری ضد تعریق با جزئیات قیمتی

بهترین دئودورانت و ضد تعریق/ خرید اسپری ضد تعریق با جزئیات قیمتی
2021-09-22T14:15:16+03:30
آیا تفاوت های اسپری ضد تعریق و اسپری دئودورانت را می دانید؟ اگر مایلید اطلاعات بیشتری راجع به این دو محصول بهداشتی بدانید، این مطلب را بخوانید.

قیمت سکه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ به ۱۱ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ به ۱۱ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان رسید
2021-09-22T13:48:39+03:30
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ در بازار آزاد تهران به ۱۱ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان رسید.

طرح‌های اسنپ برای حمایت از تحصیل دانش‌آموزان کم‌برخوردار

طرح‌های اسنپ برای حمایت از تحصیل دانش‌آموزان کم‌برخوردار
2021-09-22T13:35:06+03:30
همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید، روابط عمومی اسنپ از استقبال گسترده کاربران در طرح نیکوکاری «حمایت از تحصیل دانش‌آموزان سیستان و بلوچستان» خبر داد.

قیمت شیرآلات ساختمانی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت شیرآلات ساختمانی به چه عواملی بستگی دارد؟
2021-09-22T13:35:05+03:30
معیارهای انتخاب یک شیر خوب به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه به تعدادی از آن اشاره می کنیم.

عملکرد، اقدامات و برنامه های در دست اجرای مدیریت جدید شرکت شاهد

عملکرد، اقدامات و برنامه های در دست اجرای مدیریت جدید شرکت شاهد
2021-09-22T13:35:05+03:30
مدیر عامل شرکت شاهد در خصوص عملکرد، اقدامات و برنامه های در دست اجرا مدیریت جدید شرکت شاهد و همچنین تشریح گزارش آخرین وضعیت دعاوی حقوقی،مشکلات و موانع موجود ...

سیاست‌های خارجی دولت جدید یکی از پایه‌های استراتژی ارزی بانک دی است

 سیاست‌های خارجی دولت جدید یکی از پایه‌های استراتژی ارزی بانک دی است
2021-09-22T13:41:55+03:30
رییس هیئت‌مدیره بانک دی سیاست‌های دولت جدید در گسترش همکاری‌های منطقه‌ای با همسایگان و ورود به قرارداد شانگهای را بزرگترین پتانسیل بانک دی برای هدفگذاری است...

جهش شاخص های عملکردی بانک ملی ایران

 جهش شاخص های عملکردی بانک ملی ایران
2021-09-22T13:41:54+03:30
بانک ملی ایران به عنوان یک بانک حاکمیتی دولتی نه تنها در حوزه جذب منابع و نیز تسهیلات پرداختی رشدهای قابل توجهی را تجربه کرده است،‌ بلکه در زمینه کاهش هزینه...

مبلغ و مهلت فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار بانک رفاه کارگران افزایش یافت

 مبلغ و مهلت فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار بانک رفاه کارگران افزایش یافت
2021-09-22T13:41:54+03:30
مبلغ و مهلت فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (عام) بانک رفاه کارگران، افزایش یافت.

آغاز پیش فروش محصولات زامیاد از فردا + جدول

 آغاز پیش فروش محصولات زامیاد از فردا + جدول
2021-09-22T13:41:54+03:30
شرایط پیش فروش محصولات زامیاد شامل نیسان تک سوز، دوگانه سوز و پادرا با زمان تحویل بهمن ۱۴۰۰ از سوی زامیاد اعلام شد.

پیام مدیر عامل شرکت نفت ایرانول به مناسب فرارسیدن هفته دفاع مقدس

 پیام مدیر عامل شرکت نفت ایرانول به مناسب فرارسیدن هفته دفاع مقدس
2021-09-22T13:41:53+03:30
تاریخ این مرز و بوم، گواه دوره‌های حماسه‌آفرین بسیاری است که موجب مباهات و سربلندی این ملت ریشه‌دار و کهن می‌باشد...

اسامی برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند

 اسامی برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند
2021-09-22T13:41:52+03:30
هشتمین و نهمین دوره قرعه‌کشی تسهیلات طرح "امید رفاه" ویژه مرداد و شهریور ماه ۱۴۰۰ برگزار و برندگان خوش‌شانس این دوره مشخص شدند.
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)