میرنیوز

توسعه میدان آزادگان جنوبی با تمام توان

توسعه میدان آزادگان جنوبی با تمام توان 2021-09-11T08:31:05+04:30

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، شرکت پتروپارس در طول ربع قرن فعالیت غرورآفرین خود به عنوان عضوی تاثیرگذار در صنعت نفت و گاز ایران، همواره در خط مقدم جبهه اقتصادی فعالیت کرده و فازهای متعددی از میدان پارس جنوبی را توسعه داده است که یکی از ثمرات آن انتقال دانش مدیریت طرح‌ها و مگاپروژه‌های بزرگ ملی به داخل کشور و رشد و توسعه تعداد بی‌شماری از پیمانکاران، سازندگان و تامین‌کنندگان داخل و ارتقای توان فنی و مهندسی و ساخت داخلی و نهادینه سازی «باور توانستن» در میان صنعت گران ایران اسلامی است. به گونه ای که صنعت نفت و گاز کشور از نقطه وابستگی کامل در طرح توسعه فاز یک پارس جنوبی به جایگاه استقلال و خودکفایی کامل در طرح توسعه فاز ۱۹ پارس جنوبی رسید و این طرح ملی بدون حضور شرکت های خارجی و به دست توانمند ایرانیان، با بیشترین کیفیت و کمترین زمان و هزینه ممکن نسبت به طرح های مشابه مدیریت و اجرا شد.

هم اکنون نیز این شرکت در غیاب شرکت توتال و سایر شرکت‌های خارجی با تکیه بر توان داخلی، پرچم توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی را برافراشته نگه داشته و با تمام توان در حال اجرای عملیات حفاری و توسعه آخرین فاز این میدان است.

پتروپارس همواره با پرهیز از حاشیه سازی، بر ماموریت خود که ارزشآفرینی در صنعت نفت و گاز است، متمرکز بوده و در طول حیات خود سعی کرده به جای جوسازی رسانه ای و ورود به مباحث حاشیه ای، بر اساس اصول حرفه ای حرکت کرده و موانع و مشکلات را در تعامل حداکثری با کارفرمایان خود و با رویکرد حرفه ای و تخصصی مطرح و حل و فصل نماید. لذا تضعیف این شرکت نتیجه ای جز تضعیف منافع ملی و وابستگی بیشتر به خارج نخواهد داشت.

پیرو سیاست اصولی و حرفه ای گروه پتروپارس و در راستای شعار امسال که با عنوان «تولید، مانع زدایی ها و پشتیبانی ها» نامگذاری شده است، تمام تلاش و اراده این شرکت معطوف به توسعه و افزایش تولید از میادین مشترک است، اما انتشار مطلبی تحت عنوان «ناگفته هایی از توسعه آزادگان جنوبی...» مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۱۴ که مصاحبه کننده بر اساس حاشیه های غیرفنی و غیرتخصصی و تمایلات و اغراض شخصی مطالبی بیان نموده، این شرکت را بر آن داشت تا صرفا جهت رفع برخی از ابهامات و روشن شدن افکار عمومی، به اختصار در خصوص برخی از موارد مطرح شده روشنگری نماید.

شرکت پتروپارس با دو قرارداد «پیمانکاری عمومی (GC) فاز اول میدان آزادگان جنوبی» و «احداث واحد فرآورش مرکزی میدان آزادگان جنوبی (CTEP)» در میدان آزادگان جنوبی حضور فعال دارد که در مورد قرارداد پیمانکاری عمومی (GC) میدان آزادگان جنوبی موارد زیر قابل توجه است:

۱)طرح توسعه آزادگان جنوبی در ۲۹ بهمن ۱۳۸۲ با عقد قرارداد بیع متقابل میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت های INPEX ژاپن و NICO آغاز گردید و پس از فراز و فرود بسیار پس از گذشت ۱۷ سال در ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ (پیشرفت متوسط ماهانه سه دهم درصد) بخشی از فعالیت‌های طرح تحت عنوان قرارداد GC به شرکت پتروپارس واگذار گردید.

مشکلات این طرح ملی ریشه در گذشته داشته و به گفته مجری طرح آزادگان اگر پیشرفت قابل قبولی نداشته است، علت مشکلات را باید در جای دیگری جستجو کرد و مقصر نشان دادن پتروپارس نمی تواند کمکی به حل مشکلات طرح آزادگان جنوبی کند. در تایید این موضوع همین بس که پتروپارس در بدو ورود به این طرح، طی گزارشی ضمن اعلام تمامی مشکلات و معضلات پیش رو، راهکارهای لازم جهت برون رفت از مشکلات را به مجری طرح اعلام و پیشنهادات خود جهت اصلاح توسعه نامتوازن این طرح و امکان افزایش تولید روزانه ۶۰ هزار بشکه را ارائه نمود.

۲)آنچه مسلم است اجرای هر طرح و پروژه‌ ارتباط تنگاتنگی با تامین منابع مالی دارد. در مطلب منتشر شده نیز مجری طرح آزادگان در جای جای صحبت‌های خود به این موضوع اذغان داشته و می گوید: «کارفرما یک تعهد مالی تحت عنوان پیش پرداخت در حدود ۴۴ میلیون یورو داشت که در دو بخش و با تأخیر قابل توجهی پرداخت شد»، «از اواخر سال ۱۳۹۸ به بعد تمرکز وزارت نفت و شرکت ملی نفت بر پروژه خط لوله گوره-جاسک قرار داشت و تنها یک جلسه حضوری در خصوص آزادگان جنوبی برگزار شد و در بخش تامین مالی هم عمده منابع مالی به پروژه خط گوره-جاسک تزریق شد» و اظهارات دیگری از مجری طرح آزادگان جنوبی که به خودی خود گویای وضعیت بحرانی مالی پروژه است. پر واضح است که شرکت پتروپارس به منابع مالی لایتناهی متصل نیست که بتواند هزینه های طرح را تمام و کمال جبران نماید و همانند هر قرارداد پیمانکاری، پیشرفت کار مستلزم انجام تعهدات مالی از سوی کارفرماست.

۳)مجری طرح در جایی می گوید: «باید پیمانکار کار را جلو ببرد، صورت‌ وضعیت تولید کند، یعنی پیشرفت پروژه انجام شود، تا با این فرایند به پیمانکار صورت وضعیت‌ها پرداخت شود. تا الان صرفاً دو یا سه صورت وضعیت بعد از یک سال توسط پتروپارس به ما داده شده است.» این در حالی است که با وجود گذشت بیش از یک سال از شروع قرارداد هنوز تکلیف حدود ۱۶ میلیون دلار پیش پرداخت پیمانکاران طرح که فعالیت های خود را مدت هاست آغاز نموده اند در هاله ای از ابهام قرار داشته و روشن نشده است.

از طرفی شرکت پتروپارس تنها در قرارداد GC از بهمن ۱۳۹۹ تا مرداد ۱۴۰۰ با توجه به فعالیت پیمانکاران متعدد زیرسطحی، روسطحی و خدمات عمومی در منطقه عملیاتی، بیش از ۸ صورت وضعیت برای بیش از ۱۰ بسته کاری ارسال کرده است که با گذشت حدود ۷ ماه از ارسال اولین صورت وضعیت، ظرف چند روز گذشته و آن هم تنها بخش ناچیزی معادل کمتر از ۱۶ درصد صورت وضعیت های ارسالی پرداخت شده است و تاکنون شرکت پتروپارس به منظور جلوگیری از ایجاد رکود در فعالیت‌های طرح، صورت وضعیت پیمانکاران فرعی را از منابع مالی محدود داخلی خود تامین و پرداخت نموده است.

کلام آخر

در خصوص سایر بخش های قرارداد GC و پروژه واحد فرآورش مرکزی آزادگان جنوبی (CTEP) نیز موضوعات و گفتنی های فراوان و قابل تاملی وجود دارد که بر اساس اصول حرفه ای گروه پتروپارس ترجیح می دهیم این مباحث را درون خانواده شرکت ملی نفت ایران حل و فصل نماییم، تا در آغاز دولت سیزدهم و شروع بکار وزیری از جنس نفت که امید به ایجاد تحول و توسعه را بیش از پیش زنده ساخته با حاشیه سازی های نابجا و نسنجیده، اخلالی در برنامه ها و فعالیت ایشان در توسعه صنعت نفت به عنوان موتور محرک اقتصاد کشور ایجاد نشود.

در خاتمه ضمن عدم پذیرش اظهارات مجری طرح در پیدا کردن مقصری برای تاخیرات طرح آزادگان جنوبی، اعلام می دارد شرکت پتروپارس با بکارگیری ۱۷۹۱ نیروی فعال در منطقه و ۴۸۹ نفر در ستاد (جمعا ۲۲۸۰ نفر)، ضمن پایبندی کامل به قراردادهای فی مابین با تمام توان جهت توسعه میدان آزادگان جنوبی تلاش می‌کند که اگر سنگ اندازی، عیب جویی و مانع تراشی ها در طرح با همدلی و همکاری جایگزین شود، زمینه ساز توسعه بزرگترین میدان نفتی ایران شود و کام مردم ایران و استان محروم خوزستان را شیرین نماید.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

منبع : خبرگزاری مهر


کلمات کلیدی :
اشتراک گذاری :

آخرین اخبار بازار

دانلود قسمت اول سریال میدان سرخ با لینک مستقیم HD

دانلود قسمت اول سریال میدان سرخ با لینک مستقیم HD
2021-09-16T18:31:48+04:30
دانلود قسمت اول سریال میدان سرخ از ساعت 8 صبح روز جمعه با کلیک بر روی لینک مستقیم انتهای مطلب امکان پذیر است. نسخه های دانلود قسمت اول سریال میدان سرخ با بال...

دانلود قسمت اول سریال میدان سرخ کامل و قانونی

دانلود قسمت اول سریال میدان سرخ کامل و قانونی
2021-09-16T15:38:31+04:30
برای دانلود سریال میدان سرخ قسمت 1 به ادامه مطلب مراجعه کنید و قسمت اول سریال میدان سرخ را قانونی دانلود کنید.

دانلود سریال میدان سرخ – قسمت 1 کامل و قانونی

دانلود سریال میدان سرخ – قسمت 1 کامل و قانونی
2021-09-16T14:58:25+04:30
 برای دانلود قسمت اول سریال میدان سرخ به ادامه مطلب مراجعه کنید و قسمت 1 سریال میدان سرخ را قانونی دانلود کنید.

آموزش صفر تا صد تعمیر لپ تاپ در آموزشگاه تهران

آموزش صفر تا صد تعمیر لپ تاپ در آموزشگاه تهران
2021-09-16T12:45:08+04:30
خرید لپ تاپ به جای کامپیوتر شخصی به دلیل قیمت متوسط کمتر و کاربری راحت‌تر بین مردم رایج شده است و بسیاری از مردم خرید لپ تاپ را به کامپیوتر ترجیح می‌دهند. ...

مزایای درب های اتوماتیک کشوئی 

مزایای درب های اتوماتیک کشوئی 
2021-09-16T12:31:45+04:30
هنگامی‌که یک درب اتوماتیک برای ورود عابران خود انتخاب می کنید، مهم است که آن‌ها تمام نیازهای شما را برآورده سازند.

چیلر چیست؟ عملکرد آن چگونه است؟

چیلر چیست؟ عملکرد آن چگونه است؟
2021-09-16T12:18:29+04:30
چیلر یک کلمه کلی برای سیستمی است که با به گردش درآوردن مایعات، دما را کنترل می کند مایعاتی مثل آب که به عنوان مایع خنک کننده عمل کرده و دمای آن را به وسیله ا...

جزییات نرخ رسمی ۴۶ ارز/ قیمت ۲۰ ارز کاهش یافت

جزییات نرخ رسمی ۴۶ ارز/ قیمت ۲۰ ارز کاهش یافت
2021-09-16T12:01:48+04:30
بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۶ ارز اصلی کشورها را اعلام کرد که بر این اساس نرخ ۱۵ ارز افزایش و ۲۰ ارز کاهش یافت.

تشخیص و رفع بوی لوله کشی فاضلاب با سنجاق

تشخیص و رفع بوی لوله کشی فاضلاب با سنجاق
2021-09-16T11:11:51+04:30
گازهای متصاعد شده از فاضلاب در صورت ورود به فضای داخلی منزل می‌توانند بسیار مشکل‌ساز باشند.

طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی

طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی
2021-09-16T10:05:08+04:30
طراحی سایت در دنیای کنونی نیازی اجتناب ناپذیر برای هر فعالیت اقتصادی است.

نوسان اندک قیمت جهانی طلا / هر اونس ۱۷۹۵ دلار

نوسان اندک قیمت جهانی طلا / هر اونس ۱۷۹۵ دلار
2021-09-16T09:35:14+04:30
قیمت جهانی طلا در معاملات امروز، پنج‌شنبه در حالی در محدوده‌ای نزدیک به ۱٫۸۰۰ دلار باقی ماند که پس از گزارش تورم آمریکا وضعیت آینده سیاست‌گذاری‌های پولی آمری...

جذب ۱۰ هزار همکار جدید در گروه صنعتی انتخاب 

جذب ۱۰ هزار همکار جدید در گروه صنعتی انتخاب 
2021-09-15T16:58:28+04:30
گروه صنعتی انتخاب الکترونیک به عنوان بزرگترین هلدینگ صنعتی تولید کننده لوازم خانگی کشور ۱۰ هزار نیرو متخصص و مجرب جذب می کند.

سقف وام خرید مسکن برای زوجین تهرانی ۴۸۰ میلیون تومان شد

سقف وام خرید مسکن برای زوجین تهرانی ۴۸۰ میلیون تومان شد
2021-09-15T16:28:32+04:30
بانک مرکزی سقف های جدید تسهیلات خرید مسکن را به بانک عامل بخش مسکن از محل اوراق تسهیلات را ابلاغ کرد که رقم آن همراه با وام جعاله ۸۰ میلیون تومانی به ۴۷۰ میل...

کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی

کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی
2021-09-15T16:18:29+04:30
همواره تیرآهن یکی از مهمترین مصالح ساختمانی بوده است.

نکات ایمنی استفاده از دیسک برش

نکات ایمنی استفاده از دیسک برش
2021-09-15T16:05:07+04:30
نکات ایمنی در استفاده از صفحه برش را در ادامه بدانیم.

برای نهمین سال متوالی بیمه البرز در عالی ترین سطح توانگری مالی قرار گرفت

برای نهمین سال متوالی بیمه البرز در عالی ترین سطح توانگری مالی قرار گرفت
2021-09-15T16:05:07+04:30
شرکت بیمه البرز برای نهمین سال متوالی در عالی‌ترین سطح توانگری مالی قرار گرفت.

اتهام دپوی خودرو به ایران خودرو وارد نیست

اتهام دپوی خودرو به ایران خودرو وارد نیست
2021-09-15T15:48:27+04:30
رییس هیات تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از صنعت خودروسازی، گفت: با توجه به بازدید نزدیک از ایران خودرو، می‌توان گفت که اتهام دپوی خودرو در پارکینگ ها به این...

معیارهای انتخاب بهترین کلینیک کاشت مو چیست؟

معیارهای انتخاب بهترین کلینیک کاشت مو چیست؟
2021-09-15T15:48:26+04:30
یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای کاشت مو انتخاب کلینیک مناسب و معتبر برای عمل پیوند مو است که در ادامه با یکی از کلینیک های خوب آشنا خواهید شد.

حالِ خوشِ سفر؛ لذت سفر تابستانی با هیجان، بازی و کلی جایزه!

حالِ خوشِ سفر؛ لذت سفر تابستانی با هیجان، بازی و کلی جایزه!
2021-09-15T15:25:16+04:30
تابستان، همیشه فصلِ سفر است؛ به ویژه آخرین ماه تابستان که تعطیلی مدارس و هوای نه چندان گرم، باعث شده شهریور همیشه یادآور خاطره‌ی سفر باشد. این مجموعه تابع مص...

چگونه نمونه‌های چمن مصنوعی را باهم مقایسه کنید

چگونه نمونه‌های چمن مصنوعی را باهم مقایسه کنید
2021-09-15T15:25:15+04:30
سعی برای انتخاب صحیح و درست چمن مصنوعی، سختی‌ها و دشواری‌های خاص خود را دارد، مخصوصاً زمانی که می‌خواهید نمونه‌های مختلف را با هم مقایسه کنید و ویژگی آن‌ها ر...

چه مواردی به چمن مصنوعی آسیب می زنند؟

چه مواردی به چمن مصنوعی آسیب می زنند؟
2021-09-15T15:11:48+04:30
چمن مصنوعی می تواند بهترین انتخاب به جای چمن های طبیعی باشد، زیرا ظاهر بسیار زیبایی دارد، به حداقل تلاش ممکن برای مراقبت و رسیدگی نیاز دارد و می تواند گزینه ...

یک ترازوی خوب چه ترازویی است؟ فروشگاه اسکیل

یک ترازوی خوب چه ترازویی است؟ فروشگاه اسکیل
2021-09-15T13:55:38+04:30
چه خانه‌دار باشید چه فروشگاه‌دار، یا مالک ابزارفروشی و سرپرست تیم تحقیقاتی در آزمایشگاه، یا صاحب طلافروشی و عطاری و بقالی، روزی سر و کارتان به خرید ترازو خوا...

قیمت دلار ٢۴ شهریور ١۴٠٠ به ٢۶ هزار و ٧۶١ تومان رسید

قیمت دلار ٢۴ شهریور ١۴٠٠ به ٢۶ هزار و ٧۶١ تومان رسید
2021-09-15T13:55:38+04:30
قیمت دلار آمریکا (اسکناس) امروز چهارشنبه ٢۴ شهریور ١۴٠٠ در صرافی های بانکی به ٢۶ هزار و ٧۶١ تومان رسید .

قیمت سکه ٢۴ شهریور به ١١ میلیون و ٨۴٠ تومان رسید

قیمت سکه ٢۴ شهریور به ١١ میلیون و ٨۴٠ تومان رسید
2021-09-15T13:55:37+04:30
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز چهارشنبه ٢۴ شهریور ١۴٠٠ در بازار آزاد تهران به ١١ میلیون و ٨۴٠ تومان رسید .

تعمیر آبگرمکن با سنجاق: چگونه آب آبگرمکن را تخلیه کنیم؟

تعمیر آبگرمکن با سنجاق: چگونه آب آبگرمکن را تخلیه کنیم؟
2021-09-15T13:45:46+04:30
توصیه می‌شود که هر ۶ ماه تا یک سال یک‌بار، آبگرمکن را از آب خالی کنید تا آبگرمکن دیرتر خراب شود.

قیمت بلیت پروازهای اربعین نهایی شد/ رفت و برگشت ۵ میلیون تومان

قیمت بلیت پروازهای اربعین نهایی شد/ رفت و برگشت ۵ میلیون تومان
2021-09-15T13:15:23+04:30
سخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: قیمت بلیت رفت و برگشت اربعین از مبداء تهران، ۵ میلیون تومان، یک سره ۳.۲ میلیون تومان، رفت و برگشت از مبداء مشهد ۶ میلیون تومان و...

برگزاری کلاس آنلاین و وبینار ۱۰  روز رایگان

برگزاری کلاس آنلاین و وبینار ۱۰  روز رایگان
2021-09-15T13:05:36+04:30
شما در آنلاین آموزان می توانید دوره های آنلاین (کلاس آنلاین)، وبینار و آموزشگاه آنلاین بصورت رایگان ایجاد کرده و با پنل اختصاصی خود دوره های آموزش آنلاین خود...

آغاز همکاری مجتمع فولاد کویر کاشان و اصفهان‌آهن در فروش آنلاین محصولات فولادی

آغاز همکاری مجتمع فولاد کویر کاشان و اصفهان‌آهن در فروش آنلاین محصولات فولادی
2021-09-15T13:05:36+04:30
روز دوشنبه، مورخ ۱۵شهریور ۱۴۰۰، جلسه‌ای با حضور مدیران ارشد فولاد کویر و اصفهان‌آهن، در محل شرکت اصفهان‌آهن برگزار شد.

مزایای استفاده از ترانس برای یخچال و فریزر چیست؟

مزایای استفاده از ترانس برای یخچال و فریزر چیست؟
2021-09-15T13:05:35+04:30
لوازم خانگی برقی از جمله یخچال و فریزر، در آشپزخانه، جایگاه بسیار مهمی دارند و خراب شدن و آسیب دیدن هر یک از این لوازم، مشکلات زیادی را برای یک خانواده، ایجا...

چرا استفاده از سایت کدال اهمیت دارد؟

چرا استفاده از سایت کدال اهمیت دارد؟
2021-09-15T13:05:35+04:30
فعالیت در بازار بورس محاسن بسیاری دارد و افراد می‌ توانند از این طریق درآمدهای بالایی کسب کنند و با دانش و تجربه خود به نوعی در حوزه تجارت فعالیت نمایند. ...

قیمت بلیت پروازهای اربعین مشخص شد/ رفت و برگشت ۵ میلیون تومان

قیمت بلیت پروازهای اربعین مشخص شد/ رفت و برگشت ۵ میلیون تومان
2021-09-15T13:02:09+04:30
سخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: قیمت بلیت رفت و برگشت اربعین از مبداء تهران، ۵ میلیون تومان، یک سره ۳.۲ میلیون تومان، رفت و برگشت از مبداء مشهد ۶ میلیون تومان و...
X فیلم جدید دانلود فیلم و سریال تبلیغات شما (پیام به تلگرام)